آزمایش موشک کره شمالی همزمان با بحران اوکراین

ارتش کره‌شمالی هشتمین آزمایش موشکی خود در سال جاری را نیز انجام داد. دولت‌های ژاپن و کره‌جنوبی این آزمایش را محکوم کردند. کارشناسان احتمال می‌دهند کە کره‌شمالی از بحران اوکراین استفاده کند و آزمایش‌های بیشتری انجام دهد.

به گزارش «انرژی امروز» از دویچه وله، به گفته ارتش‌های کره‌جنوبی و ژاپن، کرەشمالی آزمایش موشکی دیگری انجام دادە است. این هشتمین آزمایش موشکی این کشور در سال جاری است.

خبرگزاری ژاپنی کیودو به نقل از منابعی در دولت این کشور گزارش داده کە احتمالا موشک شلیک‌شدە، بالستیک بوده است.

ستاد خبری ارتش کره جنوبی هم اعلام کرده کە یک پرتابه ناشناس از ساحل شرقی به سمت دریای ژاپن شلیک شده است.

کره جنوبی و ژاپن آزمایش جدید را محکوم و هر کدام نشست‌های اضطراری برگزار کردەاند. به گفته دو کشور، کره شمالی همانند قبل قطعنامه‌های سازمان ملل متحد را نقض کردە است.

با توجه به آنکه ژاپن به طور مستقیم هیچ رابطه دیپلماتیکی با کره‌شمالی ندارد، اعتراض خود را از طریق سفارت ژاپن در پکن انتقال دادە است.

این اولین آزمایش موشکی کره شمالی پس از وقفەای چهار هفتەای بود. کارشناسان در کرەجنوبی عنوان کردەاند کە این مسئلە آنها را غافلگیر نکرده است. چون آنها پیش‌بینی می‌کردند کە کرەشمالی در زمان برگزاری المپیک زمستانی پکن آزمایشی انجام ندهد.

به گفته این کارشناسان، در حالی کە جهان مشغول بحران اوکراین است، کرەشمالی زمان را برای از سرگیری آزمایش‌های موشکی مساعد دیده است.

ارتش کرە‌شمالی از ابتدای سال میلادی جاری تا کنون هفت آزمایش موشکی دیگر نیز انجام دادە بود. این کشور در آزمایش‌های قبلی از موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد، کروز و «مافوق صوت» استفاده کرده بود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن