آغاز هفدهمين عملیات پمپاژ آب شرب از سد لار به تهران

یکی از الکتروپمپ‌ها 1100 کیلووات است

مدیر امور بهره برداری و نگهداری از سد لار، از شروع مرحله هفدهم پمپاژ آب شرب از سد لار به تهران خبر داد.

به گزارش «انرژی امروز» از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) ، مفید اصغری با بیان این مطلب اظهار کرد: به دلیل کاهش تراز آب مخزن سد لار، انتقال آب شرب تهران به وسیله این سد از حالت ثقلی به پمپاژ با مانور دریچه‌های آبگیر و آب‌بر تلمبه‌خانه تغییر کرد.

وی عنوان کرد: با پیگیری‌های انجام شده توسط همکاران حاضر در امور سد لار، مانور دریچه‌های تاسیسات کلان طی یک روز کاری انجام و با مهیا نمودن شرایط لازم جهت انجام کار و تست‌های مربوطه، یکی از الکتروپمپ‌های 1100 کیلوواتی راه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

اصغری با بیان اینکه هر ساله با کاهش تراز آب دریاچه و رسیدن به تراز 2472.50 متر، مانور دریچه‌های مذکور جهت انتقال آب الزامی است، اضافه کرد: با کاهش تراز و سطح آب مخزن سد لار، امکان انتقال ثقلی آب شرب به تهران وجود ندارد و به همین دلیل عملیات انتقال آب، باید به وسیله پمپاژ شروع شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته عملیات پمپاژ از تاریخ پانزدهم آذر ماه آغاز شده بود، اما با توجه به کاهش شدید ورودی‌ها و افت تراز مخزن این تغییر وضعیت ارسال آب 80 روز زودتر انجام شد.

مدیر امور بهره‌برداری و نگهداری از سد لار در پایان افزود: به طور معمول استفاده از پمپاژ، از ابتدای پاییز شروع و تا اواسط بهار سال بعد ادامه می‌یابد و زمانی که آب به سطح مورد نظر رسید، پمپ‌های مورد استفاده قطع شده و آب به شکل ثقلی منتقل می‌گردد که این شرایط بستگی به میزان بارش و حجم آب ذخیره شده در مخزن سد دارد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن