ابرتورم گاز یک تریلیون دلار خرج روی دست اروپایی‌ها گذاشت

بانک آمریکایی سیتی پیش بینی کرد اروپا امسال تحت تاثیر ابرتورم قیمت گاز طبیعی و برق برای کاربران خانگی و صنعتی، با بزرگترین هزینه انرژی در یک دهه گذشته روبرو می شود.

به گزارش «بلومبرگ» این بانک در گزارشی اعلام کرد با در نظر گرفتن قیمتهای آتی، مجموع هزینه اولیه انرژی در اروپا به حدود یک تریلیون دلار خواهد رسید. اگرچه موارد قبلی اوج قیمت تحت تاثیر افزایش قیمتهای نفت بودند اما این بار هزینه گرمایش و تامین برق همه چیز از خانه گرفته تا حمل و نقل و کارخانه‌های بزرگ افزایش پیدا کرده است که به کاهش انتشار کربن کمک خواهد کرد.

تحلیلگران سیتی گروپ در یادداشتی نوشتند: این قیمت گاز و برق است که به شکل بازدارنده‌ای گران شده اند. مصرف کنندگان و صنایع در سراسر این منطقه احتمالا باید انتخابهای دشواری درباره مصرف نیروی خود انجام دهند.

A view shows a gas processing facility, operated by Gazprom company, at Bovanenkovo gas field on the Arctic Yamal peninsula, Russia May 21, 2019. Picture taken May 21, 2019. REUTERS

اروپا به دلیل افت ذخایر گازی منطقه به پایین‌ترین حد یک دهه اخیر، در بحران انرژی عمیقی فرو رفته است. قیمت پایه گاز در اروپا سال میلادی گذشته بیش از ۲۵۰ درصد افزایش یافت و تنشها میان غرب و روسیه که صادرکننده بزرگ گاز به اروپاست، به اضطراب معامله گران افزوده است. سرعت پایین وزش باد هم تولید انرژی تجدیدپذیر را که انقلاب سبز بر پایه آن نهاده شده، کاهش داده است.

گاز حدود ۲۵ درصد از نیازهای انرژی اروپا را تامین می کند در حالی که سهم گاز در آسیا حدود ۱۰ درصد است. به دلیل اهمیت گاز به عنوان سوخت مورد استفاده در تولید برق، افزایش قیمت گاز باعث بالا رفتن نرخ برق می شود.

A worker checks pipes at a gas compressor station on the Yamal-Europe pipeline near Nesvizh, some 130 km (81 miles) southwest of Minsk December 29, 2006.REUTERS

با این حال دولتها تلاشها برای حمایت از مصرف کنندگان خانگی در برابر صورتحسابهای بالای برق را مضاعف کرده اند. سوئد روز چهارشنبه یک بسته شش میلیارد کرون (۶۶۴ میلیون دلار) یارانه برق برای مصرف کنندگان را اعلام کرد و به کشورهایی نظیر فرانسه و ایتالیا پیوست که با اعلام تدابیر مشابه، پیش از این به حمایت از مصرف کنندگان آسیب پذیر برخاستند. دولت سوئد اعلام کرد این یارانه مدت سه ماه از دسامبر سال ۲۰۲۱ به بعد را پوشش می دهد و حداکثر مبلغ یارانه برای هر خانوار دو هزار کرون در ماه است. این پول به حدود ۱.۸ میلیون خانوار می رسد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن