اتیوپی توافق با مصر و سودان بر سر سد رنسانس را رد کرد

نخست وزیر اتیوپی نشست اتحادیه آفریقا را نتیجه‌بخش توصیف کرده است

اتیوپی دو هفته دیگرآب‌گیری سد النهضه (رنسانس) را آغاز می‌کند. مصر و سودان که ۹۰ درصد آب خود را از نیل تامین می‌کنند با این اقدام اتیوپی مخالف هستند. قرار است شورای امنیت سازمان ملل این موضوع را بررسی کند.

 

 

اتیوپی ضمن رد توافق با مصر و سودان بر سر سد رنسانس اعلام کرد عملیات احداث سد النهضه را تکمیل و طی دو هفته آینده آب‌گیری این سد را که بر روی نیل آبی تاسیس شده آغاز ‌می‌کند.

 

 

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه ۸ تیر (۲۸ ژوئن) گزارش داد دولت اتیوپی دربیانیه‌‌ای که در این ارتباط صادر کرده درباره به تاخیر‌افتادن آب‌گیری سد رنسانس اشاره‌ای نکرده است. سودان و مصر که بیش از۹۰ درصد از آب خود را از نیل تامین می‌کنند درباره آب‌گیری این سد اظهار نگرانی کردند.

 

مصر از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته درباره موضوع آبگیری سد رنسانس نشست فوق‌العاده تشکیل دهد. قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز روز دوشنبه ۹ تیر (۲۹ ژوئن) در این ارتباط نشستی فوق‌العاده برگزار کند.

 

پس از فراخوان قاهره از شورای امنیت آفریقای جنوبی تلاش کرد میان مصر، سودان و اتیوپی میانجی‌گری کند. به ابتکار آفریقای جنوبی روز شنبه ۲۷ ژوئن ویدیو کنفرانسی بین سه کشور یاد شده برگزار شد.

 

رهبری مصر به دنبال این کنفرانس اعلام کرد که یک بیانیه نهایی قانونی و لازم‌الاجرا حاصل شده که طبق آن تمام طرفین متعهد شدند از اقدامات یک جانبه از جمله آب‌گیری سد خودداری کنند.

 

عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان گفت موافقت شده است آب‌گیری سد تا حصول توافق به تعویق بیافتد و نمایندگان سه کشور ظرف دو هفته آینده توافق نهایی را تهیه کنند.

 

رود نیل که از ده کشور می‌گذرد، طولانی‌ترین و مهم‌ترین رودخانه آفریقا محسوب می‌شود. نیل آبی رودی است که از دریاچه «تانا» در اتیوپی سرچشمه می‌گیرد و در خارطوم، پایتخت سودان به نیل می‌پیوندد و نیل اصلی را تشکیل می‌دهد و این رود نهایتا با گذر از مصر به دریای مدیترانه می‌ریزد.

 

برای مصر مسئله رود نیل به لحاظ تامین آب مورد نیاز، یک موضوع حیاتی است؛ این کشور با حدود ۱۰۰ میلیون نفر جمعیت تقریبا به طور کامل وابسته به منابع آبی نیل است.

 

احداث سد رنسانس در اتیوپی جریان آب رودخانه نیل به سمت سودان و مصر را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

 

کارشناسان مصری برآورد می‌کنند بسته به سرعت آب‌گیری این سد میزان آب ورودی به مصر بین ۱۴ تا ۲۲ درصد کاهش یابد و در بدترین حالت به خشک و صحرایی شدن ۳۰ درصد از کشتزارهای این کشور منجر شود.

 

سد رنسانس اتیوپی ۱۸۰۰متر طول و ۱۴۵ متر ارتفاع دارد. نیروگاه آبی که بر روی این سد ساخته می‌شود سالانه شش هزار مگاوات برق تولید خواهد کرد و از سال ۲۰۲۲ به طور کامل عملیاتی خواهد شد.

 

تاسیس سد رنسانس ۱۰ سال پیش آغاز شد و مقامات اتیوپی گفتند احداث این سد برای تامین برق این کشور ضروری است.

 

آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی نشست اتحادیه آفریقا در خصوص سد رنسانس را نتیجه‌بخش توصیف کرده است.

 

نخست وزیر اتیوپی برای ادامه برنامه خود تحت فشارهای داخلی قرار گرفته است. اتیوپی در بیانیه خود در روز شنبه ۲۷ ژوئن خواستار دستیابی به “توافق نهایی” با مصر و سودان در مورد “برخی مسائل حل نشده” طی دو هفته آینده شد.

 

ساعاتی پس از صدور بیانیه دفتر ریاست جمهوری مصر درباره دستیابی به توافق اولیه، اتیوپی اعلام کرد که عملیات آبگیری سد النهضه را ادامه می‌دهد و طی دو هفته آینده  این کار را آغاز می‌کند.

 

مذاکرات سه جانبه درباره آب‌گیری و بهره برداری از سد رنسانس به ویژه در دوره‌های خشکسالی بین سه کشور در اوایل ژوئن از سر گرفته شد.

 

اتیوپی اعتراض کرده که مصر مستقیما به شورای امنیت سازمان ملل شکایت برده است. مقامات اتیوپی تلاش مصر را “مخرب” ” دانستند و “اعمال فشار دیپلماتیک خارجی”  توصیف کردند.

 

 

اتحادیه آفریقا هم روز شنبه ۲۷ ژوئن اعلام کرده است که ۹۰ درصد  اختلافات و درگیری‌ها بین سه کشور مصر، سودان و اتیوپی اکنون برطرف شده است. این اتحادیه از طرف‌های درگیر خواست که “از هرگونه اظهار نظر یا اقدامی” که “روند مذاکرات بین سه کشور را به خطر می‌اندازد یا پیچیده‌تر می‌کند” خودداری کنند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن