اروپا برای همراهی با آمریکا درجهت برداشت از ذخایر نفت مذاکره می‌کند

اتحادیه اروپا درباره واکنش به پیشنهاد آمریکا برای برداشت هماهنگ از ذخایر نفت اضطراری و مقابله با افزایش قیمتها پس از حمله روسیه به اوکراین به بحث خواهد نشست.

به گزارش بلومبرگ، وزیران انرژی اتحادیه اروپا در نشست فوق العاده ای که روز دوشنبه در بروکسل برگزار می شود، به بیان دیدگاههای خود درباره تحولات بازار نفت خواهند پرداخت. منابع آگاه به بلومبرگ اظهار کردند: کشورهای عضو درباره این که آیا باید در برداشت از ذخایر مشارکت کنند اختلاف نظر دارند. قانون اتحادیه اروپا در این خصوص هم معیار سخت گیرانه ای دارد.

با پایبندی تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس به برنامه افزایش تدریجی تولید، مقامات آمریکایی کشورهای دیگر را ترغیب می کنند به ابتکار برداشت هماهنگ از ذخایر استراتژیک ملحق شوند. آژانس بین المللی انرژی که معمولا بر چنین اقدامی نظارت دارد، پس از دیدار روز جمعه اعلام کرد درباره اقدام احتمالی برای حمایت از امنیت انرژی صحبت کرده است.

دولت آمریکا به دنبال حداکثر کردن کارآمدی چنین اقدامی است. با این حال اقدام فوری پیش بینی نمی شود. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته اعلام کرد متعهد است از ذخایر نفت استراتژیک آمریکا در صورت لزوم استفاده کند. چنین اظهاراتی یک سیگنال استراتژیک برای آرام کردن نگرانیها نسبت به وضعیت عرضه است. قیمتهای نفت هفته گذشته در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین و نگرانیها از مختل شدن عرضه، به بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کردند.

در داخل اتحادیه اروپا بعضی از کشورها بیش از سایرین موافق برداشت از ذخایر هستند. انگلیس هم که از این بلوک خارج شده است، در حال بررسی چنین اقدامی است و روز دوشنبه با کادری سیمسون، کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا گفت و گو خواهد کرد.

اعضای آژانس بین المللی انرژی ملزم هستند ذخایر اضطراری نفت و فرآورده های نفتی معادل حداقل ۹۰ روز واردات را نگهداری کنند و این در قانون اتحادیه اروپا نوشته شده است. در آمریکا هم گفت و گوهای جدی درباره برداشت از ذخایر استراتژیک در جریان است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن