اروپا در حال برنامه ریزی برای افزایش 25 برابری ظرفیت باد دریایی تا سال 2050

قرار است ظرفیت انرژی باد دریایی تا سال 2030 به حداقل 60 گیگاوات برسد

اتحادیه اروپا طبق برنامه های جدیدی که روز پنجشنبه تنظیم شده است، می خواهد ظرفیت باد دریایی خود را از 12 به 300 گیگاوات (GW) تا سال 2050 افزایش دهد.

به گزارش «انرژی امروز» از سی ان بی سی (CNBC)، هدف برنامه انرژی های تجدیدپذیر دریایی کمیسیون اروپا، رسیدن به 40 گیگاوات انرژی اقیانوسی (مانند گرفتن انرژی از جزر و مد و موج) در همین مدت زمانی است.

برای کوتاه مدت، هدف این برنامه ها این است که ظرفیت باد دریایی تا سال 2030 به حداقل 60 گیگاوات برسد. برای انرژی اقیانوس، هدف حداقل 1 گیگاوات است. ظرفیت انرژی اقیانوس در حال حاضر فقط 13 مگاوات است.

هزینه طرح جدید قابل توجه خواهد بود. کمیسیون تخمین می زند که تقریبا 800 میلیارد یورو (حدود 946.2 میلیارد دلار) سرمایه گذاری برای تحقق اهداف از هم اکنون و اواسط قرن مورد نیاز باشد.

تقریبا دو سوم این مورد برای زیرساخت های شبکه مورد نیاز است، در حالی که یک سوم آن به تولید برق اختصاص می یابد. انتظار می رود که بیشتر این پول نقد از سرمایه گذاران بخش خصوصی تامین شود.

کادری سیمسون، کمیسیونر انرژی در اروپا، روز پنجشنبه در بیانیه ای اظهار کرد: اروپا در انرژی های تجدید پذیر دریایی رهبر جهانی است و می تواند به نیروگاهی برای توسعه جهانی خود تبدیل شود.

وی افزود: ما باید پتانسیل خود را برای اجرای پروژه های باد در دریا و با پیشرفت سایر فن آوری ها مانند موج  جزر و مد و خورشیدی شناور افزایش دهیم.

صنعت باد اروپا (WindEurope) از استراتژی جدید استقبال کرد اما خاطرنشان کرد که افزایش 25 برابری باد دریایی نیاز به سرمایه گذاری عمده در زیرساخت ها دارد.

وی افزود: سرمایه گذاری های کلانی در اتصالات شبکه های دریایی و همچنین تقویت شبکه های خشکی مورد نیاز است. وی همچنین در ادامه اظهار داشت که بنادر طی 10 سال آینده به 6.5 میلیارد یورو سرمایه گذاری نیاز دارند.

سند پرسش و پاسخ که استراتژی جدید را تشریح می کند، کربن زدایی بخش برق از طریق انرژی های تجدید پذیر را به عنوان یکی از عناصر اصلی معامله سبز اروپا توصیف کرده است.

توافقنامه سبز اروپا به طرح اصلی کمیسیون اروپا برای خنثی بودن جو اتحادیه اروپا تا سال 2050 اشاره دارد.

با ابتکارات مالی مانند مکانیسم Just Transition پشتیبانی می شود. این هدف به منظور تحرک حداقل 150 میلیارد یورو بین سالهای 2021 و 2027 و تمرکز بر مناطقی است که بیشترین میزان تولید کربن را دارند و یا بیشترین کارخانجاتی که با سوخت های فسیلی کار می کنند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن