استفاده نادرست از وسایل سرمایشی، مهمترين دلیل افزایش مصرف برق

هفته سختی را در صنعت برق پشت سرگذاشتیم

هفته گذشته، همزمان با بالارفتن دمای هوا، مصرف برق به طور چشمگیری افزایش یافت و همین امر باعث شد كه صنعت برق روزهای سختی را پشت سر بگذارد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، ابوذر صالحی مدیركل روابط عمومی و امور بین الملل توانیر در گفت وگو با رادیو ایران با اشاره به این موضوع گفت: امسال اوج مصرف برق از 58 هزار و 250 مگاوات نیز فراتر رفت كه نسبت به سال گذشته یك درصد رشد داشته است.

صالحی با بیان این كه همه پرسنل صنعت برق در این روزهای گرم، بدون وقفه برای تامین برق هموطنان تلاش می‌كنند، یادآور شد: مصرف برق در روزهای گذشته به دلیل استفاده بیش از حد و گاه نادرست از وسایل سرمایشی به اوج خود رسید.

وی ادامه داد: در روزهای گرم مقدار قابل توجهی از برق تولیدی در كشور، صرف بارهای سرمایشی مثل كولرهای آبی و گازی و سیستم های سرمایشی چیلرها می‌شود. این درحالی است كه با تنظیم درجه كولرهای گازی روی 24 درجه و استفاده از دور كند كولرهای آبی، می توان به میزان قابل توجهی مصرف برق را كنترل كرد.

صالحی گفت: امكان ذخیره سازی برق وجود ندارد و به این منظور باید برای تامین برق هر دستگاه برقی كه در لحظه روشن می‌شود، به همان میزان باید در نیروگاه برق تولید و به دست مصرف كننده برسد. پس در هر لحظه ارتباط ما با مشتركان در پایداری برق تاثیرگذار است.

مدیركل روابط عمومی و امور بین الملل توانیر همچنین به شرایط كنونی و خاص كرونایی كشور اشاره كرد و افزود: همكاران ما در صنعت برق به صورت شبانه روزی در تلاشند كه برق مطمئن و پایدار و بدون لحظه ای وقفه به دست هموطنان در سراسر كشور برسد، چرا این روزها هموطنانی هستند كه دوران قرنطینه را در منزل سپری می‌كنند به همین دلیل این روزها برق حكم نفس را برای مردم دارد.

صالحی خاطرنشان ساخت: از دید صنعت برق هر خانه می تواند حكم یك درمانگاه را داشته باشد، به همین دلیل نیز همانگونه كه همكاران ما به شدت برای تامین و پایدار ماندن برق بیمارستان‌ها، مراكز درمانی مراكز انتقال خون و سایر مراكز حیاتی و حساس تلاش می كنند، در مورد برق منازل هم مراقبت ویژه‌ای دارند.

وی در عین حال از همه مشتركان خواست كه به ویژه از ساعت 13 تا 17، ضمن تنظیم درجه كولرهای گازی روی 24 درجه و استفاده از دور كند كولرهای آبی، استفاده از وسایل برقی پرمصرف را نیز به ساعت‌های ابتدایی صبح یا انتهای شب موكول كنند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن