اعلام آمادگی ارتش ونزوئلا برای حفاظت از نفتکش‌های ایران

آمریکا چند ناو جنگی به دریای کارائیب فرستاده است

وزیر دفاع ونزوئلا می‌گوید برای حفاظت از نفتکش‌های ایران جنگنده‌ها و کشتی‌های جنگی ارتش وارد عمل می‌شوند. ظاهرا آمریکا برای جلوگیری از انتقال نفت و بنزین ایران به ونزوئلا چند ناو جنگی به دریای کارائیب فرستاده است.

خبرگزاری فرانسه بامداد پنج‌شنبه اول خرداد (۲۱ مه) به نقل از وزیر دفاع ونزوئلا گزارش داد، ارتش این کشور آماده است برای حفاظت از جریان انتقال نفت و بنزین از ایران وارد عمل شود.

بنابر این گزارش ولادیمیر پادرینو لوپز روز چهارشنبه در کاراکاس گفته که به محض نزدیک‌شدن نفتکش‌های حامل مواد نفتی ایران به ونزوئلا، جنگنده‌ها و کشتی‌های جنگی ارتش برای محافظت از آنها اعزام می‌شوند.

ونزوئلا مانند جمهوری اسلامی تحت تحریم‌های شدید ایالات متحده قرار دارد. بحران کمبود سوخت در ونزوئلا با شروع بحران کرونا تشدید شده و به نارضایتی‌ها دامن زده است.

پس از انتشار خبرهایی در مورد حرکت چند نفتکش حامل نفت و بنزین ایران به سمت ونزوئلا برخی رسانه‌ها از قول یک مقام دولت دونالد ترامپ گزارش دادند که ایالات متحده برای جلوگیری از این کار که نقض تحریم‌ها محسوب می‌شود چند ناو جنگی به دریای کارائیب اعزام می‌کند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترش نسبت به اعزام ناوهای جنگی به دریای کارائیب برای جلوگیری از تجارت میان ایران و ونزوئلا هشدار داد و آن را «اقدامی غیرقانونی و به نوعی راهزنی دریایی» خواند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز یک روز پیشتر در این باره گفته بود: «ما و ونزوئلا دو دولت مستقل هستیم و تبادل کالاهای مختلف داریم و دست روی دست نمی‌گذاریم و نفت خود را می‌فروشیم». او اضافه کرد: «ایران کالاهایی به ونزوئلا می‌دهد و اجناسی هم می‌گیرد. این موضوع در دنیا به کسی ارتباط ندارد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه یک مقام ارشد نیروی دریایی ایالات متحده روز دوشنبه بدون اشاره مستقیم به نفتکش‌های حامل نفت و بنزین ایران، «تحرکات» جمهوری اسلامی در ارتباط با ونزوئلا را نگران‌کننده خوانده بود.

وزیر دفاع ونزوئلا می‌گوید برای هماهنگی ورود نفتکش‌های حامل مواد نفتی ایران به آب‌های این کشور با همتای خود در جمهوری اسلامی در ارتباط است. او درباره زمان احتمالی رسیدن محموله‌های نفتی از ایران توضیح بیشتری نداده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن