افزایش ضریب بازیافت میدان بلال

تزریق نانوساختارهای مناسب به مخزن سورمه میدان بلال

با دستیابی به دانش فنی تولید نانوساختارهای مناسب و تزریق آن در مخزن سورمه میدان بلال، ضریب بازیافت در این میدان به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

به گزارش «انرژی امروز» از شرکت نفت فلات قاره ایران، هدف اصلی این طرح که از خردادماه 1394 با همکاری پژوهش و فناوری، مهندسی نفت و بازرسی فنی این شرکت، پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت، پژوهشگاه صنعت نفت و همکاران منطقه لاوان و سکوی بلال آغاز شده، بررسی امکان تزریق‌پذیری نانوسیالات به عنوان یکی از روش‌های نوین در جهت افزایش ضریب بازیافت نفت مخزن نسبت به روش تزریق آب فعلی به مخزن بوده است.

در این طرح پژوهشی طیف وسیعی از نانوساختارها (اکسیدهای فلزی- کربنی و هیبریدی) مورد مطالعه قرار گرفت و پایداری نانوساختارها در شرایط شوری، دما و فشار مخزن بررسی شد و دستیابی به دانش فنی پایدارسازی نانوساختارها در شرایط شوری و دماهای بالا از دستاوردهای این طرح است.

بررسی نتایج آزمایشگاهی و شبیه‌سازی تزریق نانوسیال منتخب در مقیاس میدانی و تک‌چاهی از نظر فنی و اقتصادی نشان داد که افزودن نانوافزایه‌ها به آب تزریقی فعلی به مخزن می‌تواند باعث افزایش قابل توجه ضریب بازیافت مخزن نسبت به آب تزریقی خلیج فارس بدون نانوافزایه‌ها به مخزن شود.

این طرح در 4 فاز تعریف شده که فاز نخست آن شامل سنتز، تهیه فرمولاسیون و طراحی (دانش فنی) استفاده از نانوذرات جهت تهیه امولسیون‌های پایدار در ازدیاد برداشت در مقیاس آزمایشگاهی، فاز دوم شامل شبیه‌‌سازی تزریق نانوسیال منتخب به مخزن سورمه میدان بلال، فاز سوم شامل تهیه نانو‌سیال منتخب در مقیاس نیمه صنعتی برای انجام تست‌های ازدیاد برداشت جهت تزریق به مخزن سورمه میدان بلال و فاز چهارم آن مربوط به اجرا در مقیاس تک چاه در یکی از چاه‌های تزریقی میدان بلال است.

بر این اساس، طرح پایلوت ازدیاد برداشت نفت با تزریق نانوسیال در میدان بلال روز شنبه یکم خردادماه جاری اجرایی شد

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن