افزایش ۴ برابری خیزش گردوغبار در کشور

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، وقوع خشکسالی‌‌های پیاپی در دو سال اخیر و نبود بارش‌‌های بهاری را عامل اصلی افزایش ۴ برابری گردوخاک کشور اعلام کرد.

به گزارش «انرژی امروز» از وزارت راه و شهرسازی، صادق ضیائیان درباره کانون‌‌های خارجی گرد و غبار در هفته‌‌های اخیر توضیح داد: ‌‌ در میان کانون‌‌های گردوغبارخارج از کشور، عراق و سوریه بیشترین تاثیر را بر ایران می‌‌گذارند؛ اگرچه در ترکیه، عربستان، افغانستان و ترکمنستان هم کانون‌‌های گردو غبار وجود دارد، اما تاثیر آن بر کشور ما کمتر است.

وی با اشاره به اینکه تاثیر کانون‌‌های خارجی گرد و غبار بر کشور ما بیشتر است، گفت: جریان‌‌های جوی به گونه‌‌ای نیست که افغانستان و سایر کشورها تاثیر زیادی بر گردوغبارکشور ما بگذارند، ‌‌اگرچه استان‌‌های مرزی مثل خراسان شمالی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند اما بخش زیادی از گردوغبار ایران با منشأ کشورهای سوریه و عراق است.

ضیائیان تاکید کرد: ‌‌ خشکی عراق عمدتا به دلیل سدهایی است که ترکیه، عراق و سوریه بر رودهای دجله و فرات احداث کرده‌‌اند و حجم زیادی از آب پشت سدهاست.

وی با بیان اینکه در کانون‌‌های داخلی آزادی عمل بیشتری برای اقدامات مقابله‌‌ای وجود دارد، افزود: ‌‌ کانون‌‌های داخلی گردوغبار کوچک‌تر و برای انجام عملیات امکان‌پذیرتر است. این کارشناس هواشناسی با اشاره به وجود تعداد زیادی کانون گرد و غباردر داخل کشور گفت: استان‌‌های سیستان و بلوچستان، قم، کرمان، سمنان، مرکزی، خراسان‌‌های شمالی، رضوی و جنوبی، خوزستان و ایلام کانون‌‌های گرد و خاک در داخل کشور هستند.

وی خاطرنشان کرد: ‌‌ خشکسالی‌‌های پیاپی در سال گذشته و امسال، کانون‌‌های گردوغبار را فعال کرده و حتی مزارع دیم نیز با توجه به خشکسالی کشت ناموفق داشته و تبدیل به کانون خشکسالی شدند.

ضیائیان میانگین تعداد روزهای همراه با گرد و خاک را در پنج ماه گذشته ۱۲ روز اعلام کرد و افزود: در مدت مشابه سال قبل این رقم کمتر از چهار روز بوده به عبارتی با افزایش حدود ۴ برابری همراه شده است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا دلیل این افزایش ۴ برابری را خشکسالی‌‌های پی در پی و نبود بارش‌‌های بهاری دانست و گفت: باران‌‌های بهاری موجب توسعه مراتع و کشت دیم شده و کانون‌‌های گرد و خاک را تثبیت می‌کند اما نبود بارش‌‌ها باعث فعال شدن کانون‌‌های گرد وخاک شده و با توجه به شرایط جوی، ‌‌ تا پایان تابستان شاهد گرد و خاک به صورت متناوب خواهیم بود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن