اولین محموله سوخت ایران پنج‌شنبه به لبنان می‌رسد

به گفته حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان اولین محموله سوخت از ایران روز پنج‌شنبه این هفته ۱۶ سپتامبر به لبنان می‌رسد. این محموله با کشتی به بندری در سوریه رفته و از آنجا با کامیون به لبنان حمل می‌شود.

به گزارش «انرژی امروز» از دویچه وله، لبنان در حال گذراندن بدترین بحران اقتصادی در این کشور است و بیش از سه چهارم ساکنان آن زیر خط فقر زندگی‌می‌کنند. برق سراسری تنها چند ساعت در روز برقرار است و سوخت، نان و دارو کاملا کمیاب. همه اینها باعث بروز هرج و مرج در سراسر این کشور شده است.

ماه گذشته سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان اعلام کرد که یک کشتی حامل سوخت از ایران به سمت لبنان در حرکت است. این در حالی است که فروش نفت ایران مشمول تحریم‌های آمریکاست. او درباره این جزییات که این کشتی از چه راهی و چگونه قرار است به لبنان برسد، چیزی نگفت و اظهار کرد که جزییات این خبر بعدا اعلام می‌شود.

او روز دوشنبه ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر) در تلویزیون لبنان اعلام کرد که اولین کشتی حامل سوخت ایران به بندر بانیاس در سوریه رسیده و بار آن در آنجا تخلیه می‌شود. او گفت: «پیش‌بینی می‌شود که انتقال این محموله سوخت روز پنج‌شنبه آغاز شود.»

نصرالله ادامه داد که این محموله از سراسر لبنان می‌گذرد تا به منطقه بعلبک در شرق لبنان برسد؛ جایی که قرار است این سوخت پیش از تقسیم در سراسر کشور در آنجا انبار شود.

رهبر حزب‌الله لبناان همچنین از دیگر متحد منطقه‌ای لبنان، سوریه برای رساندن این سوخت و تامین کامیون‌های انتقال آن به لبنان تشکر کرد. پیشتر خبرگزاری رویترز اعلام کرده بود که محموله سوخت ایران قرار است با کشتی تا سوریه رفته و از آنجا با کامیون به لبنان منتقل شود.

به گفته نصرالله سوخت رسیده از ایران به طور رایگان به بیمارستان‌ها، مراکز نگهداری از بیماران و افراد سالمند، پرورشگاه‌ها و صلیب سرخ داده می‌شود. بقیه آن نیز به قیمت بسیار پایین به نانوایی‌ها، بیمارستان‌های خصوصی و شرکت‌هایی که ژنراتورهای تولید برق دارند، فروخته می‌شود.

نصرالله تاکید کرد که حزب‌الله نمی‌خواهد با این سوخت تجارت کند بلکه قصد دارد به مردمی که در شرایط سخت قرار دارند کمک برساند.

حزب‌الله لبنان از سوی آمریکا و اغلب کشورهای غربی به عنوان یک گروه ترویستی شناخته شده است. در عین حال این گروه شیعه از زمان پایان جنگ‌های داخلی لبنان که از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ طول کشید، از قدرت سیاسی بسیار بالایی در در لبنان برخوردار است و انبارهای اسلحه و تجهیزات نظامی در این کشور در اختیار دارد.

حسن نصرالله چند ساعت پس از اعلام تشکیل دولت جدید لبنان و اولین جلسه این دولت درباره چگونگی مواجهه با نیازهای این کشور، صحبت می‌کرد. او تشکیل دولت جدید پس از ۱۳ ماه خلا سیاسی را تبریک گفت و تاکید کرد که اولویت اول این دولت باید برطرف کردن رنج مردم لبنان باشد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن