اومیکرون تقاضای جهانی سوخت جت را کاهش می دهد

روز سه شنبه بازار جهانی سوخت جت به دلیل شیوع کرونا اومیکرون و اعمال محدودیت‌های جدید مسافرتی در بسیاری از کشورها با کاهش تقاضا و قیمت همراه بود.

به گزارش «انرژی امروز» از رویترز، پیشتر و بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی انتظار می رفت در سه ماهه چهارم سال تقاضا برای سوخت جت با رشد روزانه 550 هزار بشکه به 5.9 میلیون بشکه در روز برسد.

اما حالا با شیوع سویه جدید ویروس کرونا خطر بزرگی این بازار را تهدید می کند.

انتظار می رود هنگ کنک برای افرادی که وارد این کشور می شوند مقرارت جدیدی وضع کند. اسرائیل و ژاپن هم اعلام کرده اند که مرزهای خود را به روی مسافرانی از کشورهای مشخص خواهند بست.

در بریتانیا و استرالیا هم وضعیت مشابهی حاکم شده است و درحالی که انتظار می رفت در آستانه سال نو شاهد مسافرت صدها و هزاران نفر باشیم، حالا نگرانی بازار سوخت از لغو این مسافرت ها حکایت دارد.

تحلیلگر مرکز مشاوره انرژی FGE می گوید: بزرگترین تهدیدی که این سویه جدید کرونا دارد برقراری مجدد محدودیت‌ها بر پروازهای مسافرتی در طول ماه های زمستان است که به کاهش تقاضای سوخت جت منجر خواهد شد.

روز دوشنبه حاشیه سود پالایشی برای سوخت جت به 6.92 دلار در هر بشکه، یعنی کمترین میزان آن در دو ماه گذشته رسید.

تحلیگران گلدمن ساچ می گویند: سطح فعلی تقاضا برای سوخت جت تنها یک میلیون بشکه بالاتر از میزان تقاضای سال گذشته است که موادر ابتلا و بستری بیماری کرونا بالاتر بود و هنوز میزان دسترسی به واکسیناسیون تا این حد نبود.

به اعتقاد این تحلیلگران، اگر یک شیوع جدید ویروس باعث شود که تقاضا به سطح سال گذشته بازگردد، تقاضای 0.5 میلیون بشکه در روز برای سه ماهه دوم سال 2022 یک پیش بینی محافظه کارانه خواهد بود که بر اساس آنچه که امروز می دانیم انجام شده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن