برقی كردن چاه‌های كشاورزی با انرژی‌های تجدید‌پذیر

2000 مگاوات نيروگاه خورشیدی در كشور احداث شده است

با امضای تفاهم‌نامه‌ای میان شركت توانیر و شركت بهینه سازی مصرف سوخت، برای نخستین بار در كشور، برقی كردن چاه‌های كشاورزی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر كلید خورد.

به‌گزارش «انرژی امروز» از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، براساس این تفاهم‌نامه كه میان محمدحسن متولی‌زاده مدیرعامل شركت توانیر و علی مبینی دهكردی مدیرعامل شركت بهینه‌سازی مصرف سوخت منعقد شد، 60 هزار چاه كشاورزی در طول سه سال برق‌دار خواهد شد.

محمدحسن متولی‌زاده مدیرعامل توانیر در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت: با اجرای كامل این طرح 2000 مگاوات نیروگاه خورشیدی احداث خواهد شد و این طرح در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و رونق تولید است چرا كه با تحقق صرفه‌جویی در مصرف نفت گاز و آزاد كردن این ظرفیت برای صادرات به‌ویژه در شرایط كنونی، اهمیتی دوچندان می‌یابد.

مدیرعامل شركت توانیر تصریح كرد: با برق‌دار شدن چاه‌های كشاورزی، هزینههای كشاورزان كاهش می‌یابد و 80 درصد هزینه‌های جاری آنها نسبت به زمان استفاده از سیستم دیزلی كمتر می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین با آمدن برق سر چاه، امكان آبیاری نوین فراهم می‌شود و بهره‌وری آبیاری افزایش می‌یابد.

به گفته این مقام مسئول، برای سوخت‌رسانی به چاه‌های كشاورزی دیزلی باید سالانه بیش از 40 تا 50 هزار نفتكش جاده پیما در جاده‌های كشور تردد كنند كه حذف این حجم تردد نیز نقش مهمی در كاهش حوادث جاده‌ای ایفا خواهد كرد.

علی مبینی دهكردی مدیرعامل شركت بهینه‌سازی مصرف سوخت همچنین در همین خصوص گفت: در فاز اول این طرح، 11 هزار چاه كشاورزی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر برقی خواهد شد.

به گفته مدیرعامل شركت بهینه‌سازی مصرف سوخت، براساس این تفاهم‌نامه، كشاورزان بابت خرید و نصب پنل خورشیدی و تجهیزات مورد نیاز شبكه، هزینه‌ای پرداخت نكرده و تنها برای خرید تجهیزات اختصاصی مانند ترانس هزینه خواهند كرد.

مبینی دهكردی با بیان اینكه این تفاهم‌نامه براساس مصوبه سال شورای اقتصاد و قانون بودجه 1400 كل كشور میان دو شركت به امضا رسید، خاطرنشان كرد: براساس مصوبه شورای اقتصاد 1.6 میلیارد دلار از محل صرفه‌جویی سوخت مایع چاه‌های كشاورزی برای برقی كردن چاه‌های كشاورزی با سوخت گازوئیل، اختصاص یافته است.

وی با اشاره به این كه با اجرای این كار تنوع‌بخشی در منابع تولید برق بیش از گذشته پیگیری خواهد شد، افزود: با اجرای این طرح صنعت سلول‌های خورشیدی توسعه خواهد یافت و بسترهایی برای فعالیت این صنعت در مقیاس‌های بزرگتر فراهم خواهد شد.

مبینی دهكردی خاطرنشان کرد: همچنین اجرای این طرح باعث پاك‌تر شدن محیط زیست شده و زنجیره ارزش ایجاد می‌كند. درعین حال شركت‌های اسكو و بهره‌برداری را به‌كار خواهد گرفت كه در نهایت رونق بیشتر اشتغال را به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل شركت بهینه‌سازی مصرف سوخت در عین حال یادآور شد: با برقی كردن چاه‌های كشاورزی در قالب این تفاهم‌نامه، درزمستان كه چاه های كشاورزی خاموش است، برق خورشیدی به شبكه تزریق و در زمستان نیز برق بخشی از مصرف كنندگان عمده از این طریق تامین خواهد شد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن