بورل: چشم‌اندازی برای پیشرفت در مذاکرات احیای برجام در نیویورک وجود ندارد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید هیچ چشم‌اندازی برای پیشرفت در  مذاکرات هسته‌ای در طول اجلاس مجموع عمومی سازمان ملل در نیویورک وجود ندارد.

به گزارش «انرژی امروز» از یورونیوز، بورل که برای حضور در این اجلاس سالیانه در آمریکا حضور دارد در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به باقی ماندن بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا روی میز طرفین گفت: «من راه حل بهتری نمی‌بینم و فکر می‌کنم هیچ گزینه‌ای بهتر از آنچه ما پیشتربه طرفین پیشنهاد دادیم برای رسیدن به یک توافق وجود ندارد.»

دیپلمات‌های غربی گفته‌اند در حال حاضر هیچ مذاکره فعالی وجود ندارد و بعید است که پیشرفتی پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا در نوامبر اتفاق بیفتد. آنها ایران را به عقب نشینی در مذاکرات متهم کرده اند، اتهامی که تهران همواره آن‌را رد کرده است.

در همین زمینه محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران روز دوشنبه در اظهاراتی خوشبینانه تاکید کرد که آژانس قصد دارد سه پرونده مربوط به سه مکانی را که ادعا شده در آنجا اثراتی از اورانیوم غنی‌سازی شده مشاهده شده ببندد. او همچنین ابراز امیدواری کرد که «مدیران آژانس صادق باشند و زمان بیشتری را برای تحت فشار قرار دادن ایران تلف نکنند.»

اظهارات بورل واکنش میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین را به همراه داشت. او در حساب توییتری خود تاکید کرد که این شرایط نشان می‌دهد همه چیز به بن‌بست رسیده است. اولیانوف همچنین با اشاره به انتخابات آتی در آمریکا تاکید کرد که «تلاش برای انداختن همه تقصیرها بر گردن ایران منصفانه نیست.»

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، روز یکشنبه گفته بود که ایران در احیای توافق هسته‌ای جدی خواهد بود، اگر تضمین‌هایی وجود داشته باشد که ایالات متحده دوباره از آن خارج نخواهد شد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که ایالات متحده تضمین‌های خاصی را برای ۲ سال و نیم باقیمانده تا پایان دولت بایدن ارائه داده اما این امکان را ندارد که چیزی فراتر از آن به ایران ارائه کند.

این خبرگزاری همچنین به نقل از یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران گزارش داده که «تهران علاقه خود را به احیای توافقی که فقط دو سال دوام می‌آورد از دست داده است.» این منبع که نخواسته نامش فاش شود همچنین در ادامه گفته است: «برنامه هسته‌ای ما هر روز در حال پیشرفت است و این گذشت زمان به نفع ماست. بگذارید آنها نگرانش باشند.»

این روند در حالی ادامه دارد که کشورهای اروپایی هم از پیشرفت در برنامه هسته‌ای ایران نگران هستند.  کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در مورد مذاکرات احیای برجام گفت که «هیچ پیشنهاد بهتری برای ایران» وجود ندارد و این بر عهده تهران است که «تصمیم درست» بگیرد.

وزیر خارجه فرانسه با اشاره به پیشنهادهای اتحادیه اروپا برای خروج از بن‌بست در مذاکرات وین، گفت که به نظر می‌رسد روزنه احیای برجام در حال بسته شدن است.

وزیر خارجه فرانسه در گفتگو با خبرنگاران گفت که باید منتظر ماند و دید که این هفته چه «دستاوردی» خواهد داشت.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در آستانه سفر خود به نیویورک در گفتگو با شبکه «سی‌بی‌اس»، خود را طرفدار توافق «خوب و منصفانه» معرفی کرد و گفت که برای رسیدن به توافق باید «تضمین‌هایی» وجود داشته باشد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن