تایید گازدهی به سانتریفیوژهای ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود از راه‌اندازی ماشین‌های پیشرفته سانتریفیوژ ایران خبر داد. آژانس اتمی تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم به سه آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته از نوع IR6 در نطنز را تائید کرد.

به گزارش «انرژی امروز» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۱۲ مرداد (۳ اوت) تائید کرد که جمهوری اسلامی ایران درباره نصب سه آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 در تاسیست غنی‌سازی نطنز به آژانس اتمی در وین اطلاع داده است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش کرده که ایران آژانس را از قصد خود برای نصب شش آبشار از سانتریفیوژهای IR-2M در یک واحد عملیاتی جدید در تاسیسات نطنز مطلع کرده است.

نورنیوز هم یک روز پیش از گزارش آژانس اتمی نوشت سانتریفیوژهای تازه از نوع IR1 و IR6 هستند که پیشتر در مجتمع هسته‌ای شهید احمدی روشن در نطنز نصب و برای اجرای عملیات آماده شده بود.

در ادامه این گزارش آمده است این سانتریفیوژها که روز دوشنبه وارد پروسه گازدهی شدند در سالن‌های احداث شده در زیر زمین مجتمع نطنز قرار دارند که از نقطه نظر پدافند غیر عامل در وضعیت امنیتی و حفاظتی مناسبی است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز دوشنبه شب ۱۰ مرداد (اول اوت) در یک گفت‌وگوی تلویزیونی از  تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم به ۵۰۰ سانتریفوژ پیشرفته از نوع آی‌آر ۶ خبر داد و گفت این کار در راستای رسیدن به حداقل میزان غنی سازی ۱۹۰ هزار سو و دستیابی به کف نیاز کشور است.

او افزود در این باره به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اطلاع رسانی شده و ماشین‌های دیگر هم در دست اقدام است که درباره آنها نیز به گفته او اطلاع رسانی لازم به آژانس صورت گرفته است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن