ترامپ از یورش ماموران اف‌بی‌آی به خانه‌اش خبر داد

دونالد ترامپ از یورش ماموران پلیس فدرال آمریکا به اقامتگاه خود در فلوریدا خبر داد. رسانه‌های آمریکا گزارش دادند این اقدام با تحقیقات مربوط به نگهداری اسناد محرمانه کاخ سفید در اقامتگاه ترامپ در مارآلاگو ارتباط دارد.

به گزارش «انرژی امروز» از دویچه وله، دونالد ترامپ با صدور بیانیه‌ای در شامگاه دوشنبه ۸ اوت (۱۷ مرداد) خبر داد که گروه بزرگی از ماموران اف‌بی‌آی، به اقامتگاه او در مارالاگو یورش بردند. ترامپ گفته است هرگز چنین اتفاقی برای رئیس‌جمهوری آمریکا نیافتاده و این اقدام غیرعادی است.

گفته می‌شود ماموران برای بررسی احتمال نگهداری اسناد کاخ سفید در زمان ریاست جمهوری ترامپ در اقامتگاه شخصی او در مارالاگو وارد خانه او در فلوریدا شدند.

ترامپ در شبکه حقیقت اجتماعی که اخیرا راه‌اندازی کرده گفته است این یورش اعلام نشده به خانه من نه ضروری بود و نه مناسب.

ترامپ در بیانیه خود به این موضوع هم اشاره کرده است که در گاوصندوق باز بوده و ماموران گاوصندوق خانه او را شکسته‌اند.

رئیس جمهور سابق آمریکا این اقدام ماموران اف‌بی‌آی را فشار سیاسی دانسته که از طرف دمکرات‌های چپ رادیکال انجام گرفته است.

ترامپ جستجوی خانه‌اش را با رسوایی واترگیت که در سال ۱۹۷۴ به ریچارد نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا ضربه زد و نیکسون را مجبور به استعفا کرد، مقایسه کرده است.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا همچنین ادعا کرده است که اقدام اف‌بی‌آی در پی استفاده ابزاری دموکرات‌ها از سیستم قضایی برای ممانعات از نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ است.

طبق گزارش رسانه‌های آمریکا دونالد ترامپ در جریان جستجوی ماموران در خانه‌اش نبوده است.

روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده است که بازرسی خانه ترامپ دوشنبه صبح انجام گرفته اما او چندین ساعت بعد مدعی شده است که ماموران پلیس فدرال همچنان آنجا هستند.

روزنامه واشنگتن پست نوشته است حضور ماموران در اقامتگاه ترامپ در فلوریدا بعد از آن اتفاق افتاده است که کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده بود که درباره انتقال اسناد توسط ترامپ تحقیق می‌کند.

انتقال اسناد ملی توسط ترامپ به خانه

دفتر اسناد ملی آمریکا فوریه ۲۰۲۱ اعلام کرده بود که ترامپ پس از پایان دوره ریاست جمهوری خود، اسناد دولتی را که به عنوان سری یا محرمانه طبقه‌بندی شده بودند، با خود به محل اقامت شخصی خود در فلوریدا برده است.

رئیس دفتر آرشیو ملی در نامه‌ای خطاب به کمیته نظارت کنگره آمریکا نوشته بود که دفتر آرشیو ملی وزارت دادگستری را در مورد اسناد ضبط شده مطلع کرده است.

در آن‌زمان اعلام شده بود که آرشیو ملی ۱۵ جعبه اسناد رسمی را در املاک مارآلاگوی ترامپ در ایالت فلوریدا پیدا کرده و به واشنگتن برگردانده است.

در آمریکا اسناد و مکاتبات رئیس جمهور بایگانی می‌شود تا برای آیندگان محفوظ بماند. طبق داده‌های رسانه‌های آمریکایی، نامه‌های کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و نامه باراک اوباما، سلف ترامپ نیز در جعبه‌ها وجود داشت.

ترامپ انتقال این جعبه‌ها به آرشیو ملی را تایید کرده اما گفته بود که این اوراق بدون هیچ مشکلی تحویل داده شده است.

دفتر اسناد ملی و پلیس فدرال آمریکا اف‌بی‌آی تا کنون درباره جستجوی خانه ترامپ در فلوریدا رسما اظهارنظر نکرده‌اند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن