تعمیر و تکمیل و خدمات فنی 192 چاه در مناطق نفتخیز جنوب

مدیر تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه‌های شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اقدامات این مدیریت را در چهار ماه نخست سال 1401 تشریح کرد.

به گزارش «انرژی امروز» از مناطق نفتخیز جنوب، مهندس یونس عباسی‌لرکی اظهار داشت: با تلاش و پشتکار کارشناسان مجرب و متخصصان این مدیریت، به منظور صیانت در امر خطیر تولید و بهره برداری بهینه از تجهیزات ، اقداماتی صورت پذیرفت که در بخش خدمات فنی درون چاهی راندن رشته تکمیلی در 47 حلقه چاه، بررسی، خارج سازی و نصب شیر ایمنی درون چاهی3sv))، عمق‌یابی، رفع مانع، مانده‌یابی، نصب مجرابند، اندازه‌گیری فشار ایستا و بسیاری عملیات متنوع دیگر بر روی 192 حلقه چاه، تعمیر 855 مورد وسایل مختلف آزمایش چاه در کارگاه­های مربوطه انجام شده است.

وی ادامه داد: در بخش خدمات فنی سرچاهی انجام 163 فقره عملیات شامل تکمیل تاج چاه، جداره‌گذاری، بررسی شیرآلات درون چاهی و … در حضور دکل، انجام 409 فقره عملیات شامل تعمیر شیرآلات سرچاهی و دیگر تجهیزات تاج چاه بر روی چاه­های بهره‌برداری و تعمیر 281 مورد وسایل و تجهیزات مرتبط با تاج چاه در کارگاه مربوطه انجام شده است.

مهندس عباسی‌لرکی گفت: در بخش عملیات پمپ‌های ویژه و مخازن حمل نیتروژن، انجام 36 فقره عملیات تأمین پمپ تراک به منظور  تزریق سیالات مختلف اعم از اسید، حلال، گازوئیل، گل حفاری، آب و …، انجام 40 فقره عملیات تأمین پمپ نیتروژن به منظور فرازآوری ستون سیال درون چاه و همچنین جابجایی 900,438 گالن نیتروژن مایع با استفاده از مخازن ملکی حمل نیتروژن صورت گرفت.

وی افزود: صرف نظر از ارزش راهبردي اين تجهيزات كه با توجه به كمبودهاي موجود نقش بزرگي در جلوگيري از توقف توليد و بخش قابل توجهي از تعهدات شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب دارند، صرفه اقتصادي قابل توجهی در پی داشته است.

شایان ذکر است برخی از این تجهیزات مخصوص در کلاس‌های مختلف و با آلیاژهای ویژه که جهت استفاده در چاه‌های با میزان هیدروژن سولفوره بالا (H2S TRIM) می‌باشد و در انحصار معدودی از شرکتهای خارجی قرار داشته كه این مدیریت علیرغم شرایط خاص همه گیری بیماری کرونا و شرایط سخت محیطی و گرمای طاقت فرسا با احیاء و بکارگیری مجدد اقلام مذکور نقش بسزایی در امر مهم نگهداشت و تولید ایمن و پایدار در مناطق نفتخیز جنوب را ایفا می‌نماید.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن