تعیین تکلیف طرح ملی جمع‌آوری گازهای مشعل میادین نفت مركزی

مدیرعامل شركت نفت مناطق مركزی ایران، ضمن اعلام واگذاری پروژه جمع‌آوری، فرآورش و استحصال میعانات گازهای همراه میدان خشت در استان فارس از تعیین تكلیف جمع‌آوری درمجموع ۱۰۳ میلیون فوت مكعب در روز گازهای همراه مشعل در این شركت خبر داد.

رامین حاتمی مدیرعامل شركت نفت مناطق مركزی ایران گفت: بر اساس شیوه‌نامه نحوه دادوستد خریداران گازهای مشعل ابلاغی از سوی وزارت نفت و باهدف جلوگیری از سوزانده شدن گازهای مشعل و برنامه‌ریزی به‌عمل‌آمده در این شركت در سال ۹۹، سه فقره قرارداد با شرکت‌های داخلی منعقدشده و با واگذاری جمع‌آوری گازهای مشعل میدان خشت به میزان ۱۰ میلیون فوت مكعب در روز با یك شركت داخلی، گام پایانی در تعیین تكلیف گازهای مشعل در سطح شركت نفت مناطق مركزی ایران برداشته شد.

وی در همین رابطه اضافه كرد: این قراردادها برای جمع‌آوری گازهای مشعل میدان‌های سروستان / سعادت‌آباد، چشمه خوش، نفت شهر / سومار و خشت با حجم حدود ۱۰۳ میلیون فوت مكعب گاز در روز، اجرا و راه‌اندازی طی مدت‌زمان ۲ سال از شروع قرارداد و ۵ سال مرحله بهره‌برداری، برنامه‌ریزی‌شده كه با توجه به اهمیت این پروژه و لزوم پرهیز از اتلاف منابع كشور و حفظ محیط زیست با توافق طرفین این زمان قابل تمدید خواهد بود.

مدیرعامل شركت نفت مناطق مركزی ایران خاطرنشان كرد، با جمع‌آوری و فروش گازهای مشعل میادین یادشده، سالیانه حدود ۱۱ میلیون دلار درآمد حاصل خواهد شد.

وی در مورد پیشرفت پروژه‌ها اضافه نمود، با توجه به آماده بودن كمپرسورهای گاز چشمه خوش، این طرح حدود ۲۰ درصد پیشرفت داشته و پیش‌بینی می‌گردد تا پایان نیمه اول سال جاری راه‌اندازی شود. همچنین با توجه به اینكه در پروژه سروستان / سعادت‌آباد از كمپرسورهای موجود استفاده خواهد شد پیش‌بینی می‌گردد این پروژه در اواسط نیمه اول سال ۱۴۰۱ و دو پروژه خشت و نفت شهر / سومار نیمه دوم سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری برسند.

به گزارش «انرژی امروز» از شرکت نفت مناطق مرکزی، رامین حاتمی، طرح ملی جمع‌آوری گازهای مشعل را بسیار مهم دانست و تصریح كرد: با انجام این مهم، ضمن جلوگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از سوزانده شدن گازهای مشعل و هدر رفت گاز، با ایجاد و تكمیل زنجیره ارزش در فرایند تولید گاز موجب كسب درآمد، رونق کسب‌وکار و ایجاد اشتغال به‌ویژه در مناطق محروم پیرامونی تأسیسات نفتی می‌گردد.

 

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن