توسعه گازرسانی به شهرها و روستاها شاخصه عدالت اجتماعی است

امسال سال جشن ۹۵ درصدی گازرسانی به مردم است

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: یکی از شاخصه‌های عدالت اجتماعی در جمهوری اسلامی ایران، توسعه گازرسانی به شهرها و به‌ویژه روستاها پس از انقلاب است که می‌تواند معرف رویکرد نظام جمهوری اسلامی در خدمت‌رسانی به مردم و توسعه اجتماعی برای مردم باشد.

 

به گزارش «انرژی امروز» از شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظرتربتی در آستانه هفته دولت با بیان این مطلب، اظهار کرد: هفته دولت همیشه یادآور خاطره شهیدان رجایی و باهنر است. شاید علت این که یاد این دو عزیز در خاطر ما دولتی‌ها مانا شده، مربوط به روش و منش این دو عزیز بود که عمدتاً دغدغه مردم را داشتند و دغدغه آن‌ها، دغدغه خدمت به مردم بود.

 

وی با بیان این که خوشبختانه شرکت ملی گاز ایران یکی از شرکت‌هایی است که جنس کارش، جنس خدمت‌رسانی به مردم است و در طول سال‌های گذشته هم این توفیق را داشته که در بحث خدمت‌گزاری به مردم به‌ویژه در بحث گازرسانی به روستاها، شرایط بسیار خوبی را ایجاد کند، ادامه داد: در بحث گازرسانی به روستاها، اتفاق بسیار خوبی طی چند سال گذشته افتاده، به این صورت که تقریباً در طول ۷ سال گذشته، گازرسانی به روستاها بیش از دو برابر توسعه یافته و در هر سال تقریباً ۳ هزار روستا به شبکه گاز متصل شده است.

 

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در ادامه با بیان این که افتخار این را داریم که از یکی دو هفته قبل، افتتاح پروژه‌های گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور را در قالب طرح «پویش سبز» شروع کرده و طی دو سه هفته آینده هم ان‌شاءالله این کار ادامه پیدا می‌کند، توضیح داد: در قالب طرح «پویش سبز»، پیش‌بینی می‌کنیم که بیش از ۹۰۰ روستا و ۱۱ شهر را به شبکه گاز متصل کنیم که برای اجرای این پروژه‌ها، حدود بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

 

این مقام مسئول در ادامه، افزود: توجه داشته باشید که این «پویش سبز» و توسعه گازرسانی که طی این سال‌ها رخ داده، در شرایطی اتفاق افتاده که ما در شرایط تحریم بودیم، مسایل و مشکلات اقتصادی را داشتیم و تأمین منابع مالی در این سال‌ها، کار راحتی نبود، اما خوشبختانه با توجه به ظرفیت‌های قانونی که در بند «ق» و در بحث جایگزینی گاز به جای فرآورده‌ها ایجاد شده بود، ما توانستیم منابع مالی را از محل فروش محصولاتی که گاز به جای آن‌ها مصرف شده، تأمین و تمام این توسعه‌ها را بدون آن که کمترین بار مالی را بر دولت تحمیل کنیم، انجام دهیم و از این بابت، بسیار هم خرسندیم.

 

تربتی با بیان این که در حال حاضر، شرکت ملی گاز ایران با تولید حدود ۲۵۰ میلیارد مترمکعب گاز در سال که تقریباً معادل بیش از ۴ میلیون بشکه نفت در روز است، بخش عمده‌ای از کشور را تحت پوشش گازرسانی قرار داده است، گفت: در حال حاضر، تقریباً کلیه شهرها گازرسانی شده و یا در حال گازرسانی هستند و تا پایان سال تقریباً، شهری که گازرسانی نشده باشد، نداریم به جز چند شهر محدود که به دلیل محدودیت‌های مربوط به آثار باستانی و مواردی از این قبیل، گازرسانی نشده است.

 

پویش سبز گازرسانی

 

معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: امسال در هفته دولت، علاوه بر برنامه‌هایی که در طول سال داریم و نیز برنامه افتتاح تعداد قابل توجهی از پروژه‌های گازرسانی شهری و روستایی، بحث افتتاح تعدادی پروژه‌های زیرساختی از طریق بحث خطوط لوله و ایستگاه‌های تقویت فشار را نیز در برنامه داریم.

 

وی تصریح کرد: تقریباً تعداد قابل توجهی از استان‌های ما، جزو استان‌های سبز و در قالب «پویش سبز» از مرز ۹۵ درصد گازرسانی عبور کرده‌اند و بر این اساس، ما تلاش داریم تا بساط توسعه گازرسانی را از این استان‌ها خارج و توان اجرایی شرکت را به سمت استان‌هایی که کمتر توسعه یافته‌اند و یا هنوز ظرفیت گازرسانی در آن استان‌ها تکمیل نشده، هدایت ‌کنیم.

 

معاون وزیر نفت در امور گاز اظهار داشت: خوبی پروژه‌های گاز و توسعه گازرسانی این است که علاوه بر بحث رفاهی و آسایشی که برای مردم فراهم می‌کند، به دلیل این که تقریباً تمام کالای مصرفی این پروژه‌ها در داخل کشور تأمین می‌شود، باعث توسعه صنایع وابسته یا همان صنایع خرد می‌شود و عملاً علاوه بر رفاه مردم، توسعه کارخانه‌های کوچکی را که در سراسر کشور، محصولات مورد نیاز صنعت گاز را تولید می‌کنند را نیز به ارمغان می‌آورد.

 

تربتی ادامه داد: در این صورت، این صنایع می‌توانند هم منافع خوبی داشته باشند و هم در شرایط سخت اقتصادی، به حیات خویش ادامه دهند، ضمن آن که در کنار توسعه‌های گازرسانی، این صنایع اشتغال‌زایی خوبی هم می‌توانند داشته باشند.

 

جشن ۹۵ درصدی گازرسانی

 

وی امسال را سال جشن ۹۵ درصدی گازرسانی به مردم عنوان و تصریح کرد: علاوه بر بحث گازرسانی به مردم که تقریباً در دنیا به‌عنوان نخستین کشوری هستیم که چنین آمار گازرسانی شهری و روستایی را داریم، قرار است امسال جشن ۹۵ درصدی گازرسانی به مردم را بگیریم و ان‌شاءالله با گازرسانی به روستاهایی که در دست اجرا داریم، تقریباً 95 درصد مردم تحت پوشش شبکه گاز قرار خواهند گرفت.

 

معاون وزیر نفت در امور گاز اذعان کرد: علاوه بر بحث گازرسانی به شهرها و روستاها، اتفاق خوب دیگری که در بحث گازرسانی به وقوع پیوسته، بحث ارزش‌آفرینی است که ما از این کار، ارزش ریالی خوبی را عاید کشور می‌کنیم.

 

مهندس تربتی در پایان، با اشاره به تأکیدات‌ مقام معظم رهبری در خصوص صیانت از مخازن و ذخایر نفت و گاز کشور، خاطرنشان کرد: اتفاقی که امروز دارد می‌افتد، آن است که ما گاز را علاوه بر مصارف خانگی و مردمی، به بحث پتروشیمی‌ها نیز اختصاص داده‌ایم؛ بخش عمده‌ای از گاز در حوزه پتروشیمی‌ها به محصولات با ارزشی تبدیل می‌شود که ارزآوری بسیار خوبی در این روزها برای کشور دارد.

 

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن