تولید اورانیوم جهان 13 درصد کاهش یافت

قزاقستان در صدر تولید کنندگان اورانیوم

تولید اورانیوم در جهان طی سال ۲۰۲۰ با کاهش ۱۳ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ به ۴۷ هزار و ۷۳۱ تُن رسید که پایین‌ترین حد در یک دهه گذشته به شمار می‌رود.

به گزارش «انرژی امروز» از یورو نیوز، انجمن جهانی هسته‌ای (Word Nuclear Association) با انتشار گزارشی اعلام کرد که تولید اورانیوم در سال ۲۰۲۰ تنها جوابگوی ۷۴ درصد تقاضای جهانی این فلز بوده است.

این انجمن افت تولید اورانیوم را متاثر از تعطیلی و تعلیق فعالیت معادن در پی همه‌گیری ویروس کرونا دانسته و خاطر نشان کرده است که در میان ۱۰ کشور برتر در زمینه تولید اورانیوم، نیجر و هند دو کشوری بوده‌اند که تولید خود در سال ۲۰۲۰ را به بیش از سال ۲۰۱۹ رسانده‌اند.

مطابق این گزارش، قزاقستان در سال ۲۰۲۰ به تنهایی ۴۱ درصد عرضه جهانی اورانیوم را در اختیار داشته و پس از این کشور، استرالیا با تولید ۱۳ درصد اورانیوم عرضه شده در جهان، در جایگاه دوم قرار گرفته است.

گزارش انجمن جهانی هسته‌ای حاکیست که نامیبیا در سال ۲۰۲۰ موفق شده با سبقت از کانادا به رتبه سوم بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اورانیوم جهان صعود کند.

کانادا سال‌ها بزرگترین تولید کننده اورانیوم در جهان بود و حدود ۲۲ درصد نیاز جهان را تامین می‌کرد ولی از سال ۲۰۰۹، قزاقستان موفق شد جایگاه این کشور را تصاحب کند.

تولید کانادا در سال ۲۰۲۰ نیز در مقایسه با سال ۲۰۱۹ حدود ۴۴ درصد افت کرد که بیش از همه ناشی از تعلیق تولید معدن دریاچه سیگار واقع در ساسکاچوان به دلیل محدودیت‌های کرونایی بود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن