تولید کنندگان گاز به دنبال نقش خود در گذار انرژی هستند

از آنجایی که گاز طبیعی سوختی بسیار پاک تر از زغال سنگ است، تولید کنندگان آن می خواهند این سوخت فسیلی را به عنوان بخش کلیدی در گذار انرژی مطرح کنند، با این حال آنها با فشارهایی از سوی فعالین حیط زیست رو‌به‌رو هستند که خواستار کاهش انتشارات کربن گاز طبیعی هستند.

به گزارش «انرژی امروز» تولید کنندگان گاز طبیعی راهی طولانی و سخت در پیش دارند تا بتوانند در دوران گذار انرژی با حفظ بازارهای جهانی نقش خود را به خوبی بازی کنند.

هرچند این تولید کنندگان و شرکت های خدماتی به دنبال کاهش انتشارات کربن از طریق جذب کربن، برقی سازی و استفاده از متعادل سازهای برپایه تبدیلی هستند، اما هنوز نقش آنها در گذار انرژی بحث برانگیز باقی مانده است.

اخیرا فشار بر تولید کنندگان سوخت های فسیلی رویال داچ شل را مجبور کرد تا سال 2030 حدود 45 درصد از انتشارات خود را کاهش دهد، سهامداران شورون هم قانونی را تصویب کردند که انتشارات محصولات نهایی کاهش یابد، و گروه های محیط زیستی توانستند نمایندگان خود را وارد هیات مدیره شرکت اکسون موبیل کنند.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) و ریستاد انرژی سناریوهایی برای کاهش انتشارات برای سال 2050 دارند که بر اساس آنها باید مصرف گاز طبیعی کاهش یابد.

سال گذشته هم دولت فرانسه قرارداد 7 میلیارد دلاری خرید ال ان جی از نکس دیکیت (NextDecade) ایالات متحده را به این دلیل لغو کرد که ال ان جی تولیدی این شرکت برای رسیدن به اهداف اقلیمی اتحادیه اروپا به حد کافی پاک نیست. دلیل آن هم ایجاد فلر در حوزه پرمیان تولید کننده گاز طبیعی است.

با این حال کربن زدایی از این سوخت فسیلی در حال توسعه است.

گزینه های جذب و ذخیره سازی کربن (CCS) و ذخیره کربن در زیر زمین به عنوان راه حلی به القوه برای کاهش انتشارات صنایع گاز طبیعی در نظر گرفته شده است.

اخیرا شرکت ال ان جی ونچر گلوبال (Venture Global LNG) ایالات متحده برای دو سایت صادراتی خود در لوئیزیانا پروژه های جذب و ذخیره سازی کربن طراحی کرده است که قادر خواهند بود سالانه 500 هزار تن کربن را جذب و ذخیره سازی کنند.

اکسون موبیل هم به دنبال ایجاد تاسیسات عظیم CCS در هیوستن است با ظرفیت 100 میلیون تن در سال تا سال 2040.

این تاسیسات می توانند استراتژی کلیدی تولید کنندگان گاز طبیعی برای حفظ حضور خود در بازار ال ان جی باشند.

بر اساس گزارش آپ استریم، تمامی انتشارات را نمی توان حذف کرد. اما تلاش برای جذب و ذخیره سازی کربن را می توان تا رسیدن به وضعیت کربن خنثی ادامه داد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن