ثبت بالاترین درآمد نفتی ماهانه عراق در نیم قرن گذشته

وزارت نفت عراق اعلام کرد که این کشور در ماه گذشته میلادی بیش از ۱۱ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است. این رقم، بالاترین درآمد نفتی عراق در نیم قرن گذشته است. ۹۰ درصد بودجه عراق از درآمدهای نفتی تامین می‌شود.

به گزارش «انرژی امروز» از دویچه وله، وزارت نفت عراق با انتشار گزارشی درآمدهای حاصل از صادرات نفت این کشور در ماه گذشته میلادی (مارس) را ۱۱ میلیارد و ۷۰ میلیون دلار اعلام کرد که بیشترین درآمد نفتی ماهانه عراق از سال ۱۹۷۲ میلادی به شمار می‌رود.

درآمدهای نفتی عراق عمدتا به دلیل جهش ناگهانی بهای نفت در نتیجه جنگ در اوکراین و همچنین افزایش تولید و صادرات نفت توسط عراق افزایش یافته است.

قیمت نفت در ماه گذشته میلادی به بالاترین رقم طی ۱۴ سال گذشته رسید.

عراق در ماه گذشته میلادی به طور متوسط روزانه ۳ میلیون و ۲۴۴ هزار و در کل ماه بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه نفت صادر کرد.

اهمیت این موضوع برای دولت عراق در آن است که درآمدهای نفتی حدود ۹۰ درصد از بودجه این کشور را تشکیل می‌دهند.

وزارت نفت عراق همچنین اعلام کرد که در ماه مارس میانگین قیمت هر بشکه نفت حدود ۱۱۰ دلار بوده است.

این کشور در ماه فوریه نیز بیش از ۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار درآمد نفتی داشته است.

تلاش برای تولید و صادرات بیشتر نفت

عراق در سال‌های گذشته با مشکلات سیاسی و اقتصادی فراوانی روبرو بوده است و شیوع ویروس کرونا و کاهش بهای نفت نیز بر شدت این مشکلات افزود.

با وجود افزایش بهای نفت در ماه‌های گذشته اما مقام‌های عراقی به شدت برای افزایش تولید و صادرات نفت و همچنین تامین تاسیسات بیشتر برای ذخیره‌سازی نفت در تلاش هستند.

این کشور در ماه ژانویه ۴ میلیون و ۱۶۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرد و این رقم، بسیار پایین‌تر از سقف تصویب شده برای این کشور توسط اوپک پلاس بود.

این پیمان نفتی سقف تولید روزانه نفت عراق را ۴ میلیون و ۲۸۰ هزار بشکه تصویب کرده بود.

در همین خصوص وزیر نفت عراق در اواخر ماه فوریه، از «وضاع نامساعد جوی در بنادر» به عنوان دلیل کاهش تولید نفت در عراق یاد کرده و گفته بود که تولید نفت این کشور به زودی افزایش خواهد یافت.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن