ثبت ركورد 6 ماهه در پیشبرد احداث نیروگاه‌های صنایع

مجری طرح احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع با اشاره به همكاری و تعامل میان مدیران وزارتخانه‌های نیرو، صمت و صنایع معدنی در زمینه احداث نیروگاه توسط صنایع، گفت: به طور كلی دوره پیشبرد احداث نیروگاه كه 14 تا 18 ماه به طول می‌انجامد، با پیگیری‌ها و هماهنگی‌های انجام شده به 6 ماه كاهش یافت كه در نوع خود ركورد محسوب می‌شود.

به گزارش «انرژی امروز» از وزارت نیرو، سید زمان حسینی در خصوص روند اجرایی احداث نیروگاه‌ها، اظهار کرد: دوره پیشبرد شامل انتخاب مشاور، انجام مطالعات اولیه، انتخاب ساختگاه، مطالعات شبكه، مطالعات و اخذ مجوزهای محیط‌زیست، مجوزهای پدافند غیرعامل، تامین آب و سوخت پروژه، تامین مالی و انتخاب پیمانكار است.

وی افزود: در 14 ساختگاه نیروگاهی به طور میانگین شاهد پیشرفت 60 درصدی برنامه اجرای نیروگاه‌ها در مرحله پیشبرد هستیم كه از این میان عملیات اجرایی 5 نیروگاه شامل آلومینیوم المهدی، چادرملو، گل گهر سیرجان، معادن و فلزات نیروگاه سمنان و فولاد خوزستان آغاز شده و حتی نخستین واحد از این مجموعه در نیروگاه سمنان در ماه جاری و واحد دوم آن نیز به فاصله 45 روز بعد وارد مدار خواهد شد.

حسینی یادآور شد: از میان این نیروگاه‌ها، پیشرفت فیزیكی دو نیروگاه در ساختگاه‌های سمنان شامل دو واحد 183 مگاواتی گازی كه در ادامه یک واحد  170 مگاواتی بخاری نیز به آن اضافه می‌شود و فولاد مباركه شامل دو واحد 307 مگاواتی گازی كه در ادامه یك واحد 300 مگاواتی بخار نیز در كنار آن ساخته می‌شود، بیشتر از بقیه بوده است.

مجری طرح احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع با بیان اینكه نیروگاه‌های صنایع معدنی بر اساس تفاهم‌نامه وزارتخانه‌های نیرو و صمت احداث می‌شود، تصریح كرد: طبق تفاهم‌نامه اولیه، حداقل 10 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید توسط سرمایه گذاران صنعتی و معدنی كشور احداث می‌شود.

حسینی با اشاره به استقبال صنایع از فرصت به وجود آمده در این زمینه خاطرنشان كرد: با استقبال صورت گرفته، ظرفیت مورد تقاضا برای احداث نیروگاه در شروع تفاهم‌نامه 10 هزار مگاوات بود كه در یك مرحله به 12 هزار و در حال حاضر به 16 هزار و 500 مگاوات افزایش یافته است.

وی همچنین با یادآوری اینكه در فروردین‌ امسال تفاهم‌نامه احداث نیروگاه‌ها توسط صنایع در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب و پشتوانه قانونی به خود گرفت، افزود: بر این اساس وزارتخانه‌های نیرو، صمت و نفت ملزم به اجرای آن شدند.

بر پایه این گزارش، طرح احداث  نیروگاه توسط صنایع با هدف تامین برق پایدار و مستمر برای این صنایع معدنی به صورت خود تامین است، یعنی به عبارتی دیگر صنایع بتوانند خودشان برق موردنیاز خود را تامین و برق مازاد خود را به شبكه سراسری تزریق كنند.

همچنین با توجه به پیش‌بینی احداث 14 پروژه در 15 استان كشور، این پروژه‌ها در استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، كرمان، مركزی و هرمزگان احداث خواهد شد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن