جریمه یک بانک رومانیایی برای نقض تحریم‌های ایران از سوی آمریکا

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا اعلام کرد: بانک «فرست‌بنک» رومانی برای ۹۸ تراکنش مالی به ارزش ۵/ ۳میلیون دلار از طریق بانک‌های آمریکایی به نفع اشخاص و نهادهای مستقر در ایران و سوریه، با پرداخت جریمه موافقت کرده است.

به گزارش «انرژی امروز» از فارس، بانک «فرست‌ بنک» رومانی و شرکت «جی‌سی فلاورز» توافق کردند تا ۸۶۲هزار و ۳۱۸دلار به دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا، اوفک (OFAC)، برای مصالحه بر سر نقض تحریم‌های ایران و سوریه بپردازند.

شرکت «جی‌سی فلاورز» یک شرکت سرمایه‌گذاری آمریکایی است که مالکلیت بانک «فرست‌بنک» رومانی را در اختیار دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۸، بخش اعظمی از سهام این بانک را خریداری کرده است.

بر اساس این گزارش، در اوایل سال ۲۰۱۹، بانک ملی رومانی، ناظر فرست‌بنک، یک معامله دلاری آمریکا را که فرست‌بنک برای حمل الوار از رومانی به سوریه انجام داده بود، مطرح کرد. فرست‌بنک در ابتدا یک بازنگری پنج‌ساله برای جلوگیری از انجام هرگونه معامله ممنوع دیگر را آغاز کرد. پس از پایان این بازنگری، فرست‌بنک داوطلبانه مراودات خود را به OFAC اعلام و با تحقیقات همکاری کرد.

در بازه زمانی مارس ۲۰۱۶ تا دسامبر ۲۰۱۸، فرست بنک، ۳۴ پرداخت خروجی را از طریق بانک‌های آمریکایی پردازش کرد که در آنها کاربر نهایی معامله در ایران مستقر بود. این پرداخت‌ها به نفع مشتریان ایرانی فرست‌بنک انجام شده بود. از جولای ۲۰۱۶ تا دسامبر ۲۰۱۸، فرست بنک ۳۶ پرداخت خروجی را از طریق بانکهای آمریکایی پردازش کرد که اسناد مالی تجاری نشان می‌دهد، واردکنندگان در سوریه مستقر بودند.

همچنین بین اکتبر ۲۰۱۸ و مارس ۲۰۱۹، این بانک، ۲۸ پرداخت به یورو انجام داده است که شامل طرف‌های ایرانی می‌شود، در‌حالی‌که فرست‌بنک می‌دانست یا دلیل داشت که پرداخت‌ها برای طرف‌های ایرانی انجام می‌شود. درمجموع، فرست بنک ۹۸ تراکنش مالی به ارزش ۵/ ۳میلیون دلار از طریق بانک‌های آمریکایی به نفع اشخاص و نهادهای مستقر در ایران و سوریه انجام داده است.

روز گذشته نیز وزارت خزانه‌داری آمریکا از اعمال جریمه علیه یک شرکت مستقر در تگزاس به اتهام عدم رعایت قوانین مربوط به تحریم‌های ایران خبر داد. این شرکت مستقر در تگزاس که در زمینه ساخت تجهیزات سخت‌‌افزاری و نرم‌ افزاری انیمیشن‌های سه‌بعدی فعالیت می‌کند، به‌دلیل نقض تحریم‌‌ها علیه ایران جریمه شد.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که شرکت «نیوتک» با پرداخت بیش از ۱۸۹ هزار دلار برای حل و فصل ادعاهای مبنی بر نقض آگاهانه تحریم‌‌ها علیه ایران موافقت کرده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن