خسارت 1.5 میلیارد دلاری ایکواینر از مشتقات گازی در سه ماهه چهارم سال

غول نروژی نفت و گاز ایکواینر اعلام کرده است که در سه ماهه چهارم سال 2021 از مشتقات گازی بین 1.4 تا 1.5 میلیارد دلار ضرر دیده است.

به گزارش «انرژی امروز» از رویترز، این شرکت پیشتر هم اعلام کرده بود که احتمالا درآمدهای خوب سه ماهه سوم سال در سه ماه بعد از آن معکوس شوند.

بزرگترین شرکت نفتی نروژ در 27 اکتبر خبر از افزایش درآمدهای خود از ماه جولای تا سپتامبر داده بود و دلیل آن هم افزایش قیمت گاز طبیعی در اروپا بود که به رکورد جدیدی رسیده بود.

افزایش جهانی قیمت گاز به ویژه در اروپا باعث شد که در سال 2021 ارزش قراردادهای مشتقات هم بالا رود.

با این حال ایکواینر پیشتر هم هشدار داده بود که در ماه های اکتبر و دسامبر که حجم گاز تحویلی قراردادهای بلند مدت با قیمت کم به کاهش درآمدها در این مدت منجر خواهد شد.

ایکواینر معمولا بر پایه قراردادهای نقدی گاز می‌فروشد اما بخشی از سهم فروش گاز آن جزو قراردادهای با شاخص بلند مدت هم هستند.

در 21 دسامبر قراردادهای شاخص هلند TTF به رکورد بالای 186.25 یورو در هر مگاوات ساعت صعود کرده بود، یعنی 10 برابر افزایش قیمت در برابر 20 یورو در هر مگاوات ساعت ابتدای سال 2021.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن