خودروهای برقی چین به عصر نفت پایان می دهند

تا سال 2030 رشد تقاضای نفت تا 70 درصد کاهش می یابد

مطالعات جدید نشان می دهد رهبری چین در تولید و استفاده از خودروهای برقی باعث خواهد شد عصر نفت به پایان برسد.

به گزارش «انرژی امروز» از رویترز، چین به شدت به دنبال تولید خودروهای برقی است. بر اساس گزارشی که اتاق فکر کربن تراکر روز جمعه منتشر کرده است، انتظار می رود با توسعه خودروهای برقی در چین تا سال 2030 رشد تقاضای نفت تا 70 درصد کاهش یابد و در نتیجه به پایان «عصر نفت» کمک کند.

به این ترتیب چین می تواند در عرض 10 سال بیش از 80 میلیارد دلار در هزینه واردات نفت صرفه‌جویی کند.

حساب و کتاب کربن تراکر بر اساس سناریوی «محافظه‌کارانه» آژانس بین المللی انرژی، IEA، است که می‌گوید خودروهای برقی تا سال 2030  حدود 40 درصد از کل فروش خودروهای چین و 20 درصد از کل فروش خودروی هند و دیگر بازارهای نوظهور را از آن خود می کنند.

هزینه واردات نفت مورد نیاز تولید سوخت یک خودروی متوسط بیش از 10 برابر بیشتر از هزینه تجهیزات خورشیدی مورد نیاز برای خودروهای برقی است.

کینگزمیل باند، استراتژیست کربن تراکر، می گوید «این یک انتخاب است بین دو چیز: وابستگی رو به رشد به محصولات نفتی گران یک کارتل خارجی، یا برق داخلی تولیدی از طریق منابع تجدیدپذیر که هزینه آن هم مدام در حال کاهش است.

خودروهای برقی یکی از مهمترین گزینه های چین برای مقابله با انتشار گازهای گلخانه ای و بهبود کیفیت هوای این کشور هستند و در هند نیز این خودروها جزو اهداف بلندپروازانه 2030 این کشور است.

چین هنوز اعلام نکرده است چه زمانی قرار است فروش خودروهای سنتی را ممنوع کند اما یک مقام صنعتی در این کشور گفته است که خودروهای برقی تا سال 2035 حدود 50 درصد از فروش خودروهای جدید را از آن خود خواهند کرد.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن