دادگاه اتحادیه اروپا رای به محدود کردن عرضه گاز روسیه داد

دیوان عدالت اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه رای دادگاه بدوی مبنی بر محدود کردن دسترسی روسیه به خط لوله گاز اوپال OPAL را تایید کرد.

به گزارش راشاتودی، به این ترتیب در این پرونده، درخواست آلمان برای تجدیدنظر نسبت به رای دادگاه بدوی رد شد و لهستان در این دادگاه برنده محسوب می‌شود.

به گزارش «انرژی امروز» از تسنیم، خط لوله اوپال که توسط شرکت انتقال گاز اوپال (OPAL Gastransport) اداره می‌شود، ۴۷۰ کیلومتر (۲۹۲ مایل) طول دارد و خط لوله عملیاتی نورد استریم ۱ را که متعلق به شرکت گازپروم روسیه است، به آلمان متصل می‌کند. کمیسیون اروپا (EC) در سال ۲۰۱۶ معافیت از «مقررات همبستگی انرژی اتحادیه اروپا» را به اپراتور اوپال اعطا کرد، به این معنی که گازپروم می‌توانست از اوپال برای صادرات گاز طبیعی روسیه تقریبا با ظرفیت کامل این خط لوله استفاده کند.

دیوان عدالت اتحادیه اروپا (CJEU) که در لوکزامبورگ مستقر است، در سال ۲۰۱۹ تصمیم ۲۰۱۶ را که به گازپروم اجازه داده بود صادرات گاز را از طریق خط لوله اوپال افزایش دهد، لغو کرد. پس از اینکه دادگاه به نفع لهستان رای داد، آلمان در دیوان عدالت اتحادیه اروپا درخواست تجدید نظر داد و روز پنج‌شنبه این پرونده را باخت. طبق تصمیم دیوان عدالت اتحادیه اروپا که نهایی است، اتحادیه اروپا باید نگرانی‌های ابراز شده توسط لهستان و همچنین لیتوانی را در مورد افزایش عرضه گاز روسیه به اروپا در نظر بگیرد چرا که معافیت گازپروم از قانون انرژی اتحادیه اروپا «نقض اصل همبستگی انرژی» محسوب می‌شود.

بر اساس گزارش رویترز، انتظار نمی‌رود این حکم در میزان صادرات گاز شرکت گازپروم روسیه از طریق خط لوله اوپال تغییر چندانی ایجاد کند چرا که پیش از این رای دادگاه، میزان صادرات این شرکت کاهش یافته بود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن