دیده‌بان حقوق بشر: نفتکش حادثه دیده در سواحل سوریه ایرانی است

رسانه‌های دولتی سوریه روز یکشنبه از وقوع آتش‌سوزی در داخل یک نفت‌کش پهلوگرفته در نزدیکی پالایشگاه «بانیاس» واقع در شمال غربی این کشور خبر دادند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) علت وقوع این آتش‌سوزی را که موجب پدیدار شدن دود سیاه در آسمان ساحل بانیاس شده بود، رخداد نقص فنی در یکی از موتورهای این شناور خالی از نفت عنوان کرد که بنا بر اعلام این خبرگزاری، توسط خدمه آن «بلافاصله کنترل شده» و خسارتی نیز به بار نیاورده است.

هر چند رسانه‌های رسمی سوریه از اعلام این که این نفت‌کش متعلق به کدام کشور است، امتناع کرده‌اند ولی دیده‌بان حقوق بشر سوریه مدعی شده که شناور سانحه دیده همان نفت‌کش تحت مالکیت ایران است که ۲۴ آوریل گذشته مورد حمله قرار گرفت و در نتیجه آن سه نفر از جمله دو تن از خدمه آن کشته شدند.

وب‌سایت ردیاب نفت‌کش‌ها به نام «تانکر ترکرز» (Tanker Trackers) نیز اعلام کرد که کشتی آتش گرفته، همان نفت‌کش تحت پرچم پاناماست که ویزدوم (Wisdom) نام دارد و ماه گذشته نیز هدف حمله قرار گرفته بود.

هر چند وزارت نفت سوریه احتمال داده بود که این حمله با استفاده از پهپاد و از سمت آب‌های لبنان انجام شده باشد ولی خبرگزاری تسنیم، روز ۲۵ آوریل با انتشار خبری به نقل از یک مقام نظامی سوریه نوشت: «حادثه رخ‌ داده برای کشتی نفتکش با مالکیت کشور سوریه، به‌دلیل بی‌احتیاطی و عدم اقدامات ایمنی در حین عملیات جوشکاری در زمان تخلیه نفت رخ داده است.»

پالایشگاه نفت بانیاس در استان ساحلی طرطوس واقع شده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن