رابطه لبنیات سوپرمارکت های بریتانیا با جنگلزدایی در آمازون

مطالعات جدید نشان می دهد که لبنیات بریتانیا با شیرگاوهایی تولید می شود که تغذیه آنها با سویا وابستگی شدیدی به جنگل زدایی در برزیل و به ویژه آمازون دارد.

به گزارش «انرژی امروز» صلح سبز می گوید در بریتانیا شیر لازم برای تولید پنیر چدار، کره و شکلات از گاوهایی تهیه می شود که منبع تغذیه آنها سویای تولید شده در برزیل است، سویایی که در زمین هایی تولید می شود که پیشتر بخشی از جنگل های آمازون بوده است.

این مطالعه می گوید که این سویا در منطقه سرادو کشت می شود که محل زندگی بیش از 5 درصد گونه های جانوری و گیاهی دنیاست.

بر اساس بررسی های صلح سبز، تنها یکی از تامین کنندگان سویای مورد نیاز گاوداری های بریتانیا باعث از بین رفته بخش بزرگی از جنگل های آمازون شده است.

به گزارش «انرژی امروز» از بانک جهانی، بین سالهای 1990 تا 2016، 1.3 میلیون کلیومتر مربع از جنگل های دنیا، معادل کل مساحت آفریقای جنوبی، از بین رفته اند. بر اساس بررسی های یک تحقیق در سال 2015 در ژورنال نیچر، از زمانی که بشر شروع به قطع درختان کرده است، بیش از 46 درصد از درختان کره زمین از بین رفته اند. در 50 سال گذشته حدود 17 درصد از جنگل های بارانی آمازون نابود شده اند. و روندی نابودی این جنگل ها هنوز هم با سرعت ادامه دارد.

در برزیل جنگل زدایی با سرعت بسیار بیشتری ادامه دارد. در سال 2019، تنها یکی شرکتهای تولید کننده سویا در برزیل، که اتفاقا بزرگ ترین تولید کننده سویا کشور هم هست، برای از بین بردن غیرقانونی بیش از 5 کیلومتر مربع جنگل های آمازون 450 هزار دلار جریمه شد. از طرفی این شرکت با کشاورزانی مرتبط است که در سال های 2019 تا 2020 بیش از 10 کلیومتر مربع از این جنگل ها را آتش زدند یا درختانشان را برای کشاورزی قطع کردند.

سال گذشته یک مطالعه مشخص کرد که در سال 2015 کشاورزان تولید کننده سویا 800 کیلومتر مربع جنگلزدایی کردند و 12 هزار مورد آتش سوزی عمدی به راه انداختند.

به گزارش «انرژی امروز» از رویترز، اما نکته جالب توجه این است که سال گذشته هشت کشور اروپایی عضو «منشور آمستردام» که آلمان، فرانسه، دانمارک، ایتالیا، هلند، نروژ و بریتانیا عضو آن هستند از جنگلزدایی در برزیل ابراز نگرانی کرده و به دولت این کشور اعتراض کرده بودند. این کشورها هدف از اقدامات خود را حذف کامل جنگل زدایی از چرخه تولید مواد غذایی و محصولات کشاورزی اروپا اعلام کرده بودند.

در بیانیه آنها آمده بود «کشورهای عضو گروه منشور آمستردام خواستار تعهد سیاسی و قاطع دولت برزیل به کاهش جنگل زدایی هستند.»

مدافعان محیط زیست عامل اصلی وضعیت وخیم جنگلزدایی را سیاست های ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور دست راستی برزیل می دانند که با تشویق طرح های توسعه در منطقه آمازون زمینه را برای تخریب گسترده تر نواحی جنگلی توسط دامپروران، چوب برها و کشاورزان غیر قانونی و بورس بازها و دلالان زمین فراهم کرده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن