رسیدن سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور تا سال ۱۴۲۰ به ۸۴۰۰ مگاوات

شاخص بهره‌مندی روستاهای سیستان و بلوچستان از آب به ۷۰.۵ درصد ارتقا یافته است

وزیر نیرو با بیان اینکه شورای‌عالی انرژی کشور در مهرماه سال گذشته سند تراز تولید و مصرف گاز طبیعی کشور تا افق ۱۴۲۰ را تصویب کرد، گفت: در این سند، سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور تا سال۱۴۲۰، هشت هزار و ۴۰۰ مگاوات تعیین شده است.

به‌گزارش «انرژی امروز» از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در نشست علنی امروز (سه شنبه، یکم تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوال هادی بیگی نژاد نماینده مردم ملایر در مجلس و سه نفر از نمایندگان مبنی بر اینکه پیش بینی برق موردنیاز کشور در آینده در ارتباط با سهم برق هسته‌ای چگونه است و سهم این انرژی در سبد متنوع تولید برق چقدر و وزارت نیرو در پیگیری تامین آن از دولت و سازمان انرژی اتمی چه اقدامی انجام داده است، گفت: سوال کننده به این نکته قانونی توجه داشتند که به‌ویژه از سال 1383، اساسنامه قانونی شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران به تائید رسید و شورای نگهبان آن را تائید و اعلام کرد.

وی افزود: امر مکان یابی احداث تامین سوخت هسته‌ای و بهره برداری ایمن از نیروگاه هسته‌ای محول به شرکت مذکور در ساختار سازمان انرژی اتمی است، وزارت نیرو هم در جایابی بهینه برآورد با تعیین ظرفیت متناسب با ساختار شبکه برق مسئولیت دارد و همکاری نزدیکی را با سازمان انرژی اتمی در دست اقدام دارد. البته در گذشته مسئولیت به‌طور کلی به وزارت نیرو از زمان تاسیس یعنی از سال 1353 محول شد اما در سال 1360 این موضوع از وزارت نیرو منفصل و سازمان مستقل عمل کرد و از سال 1383 به طور قانونی مسئولیت به شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی محول شد.

وزیر نیرو ادامه داد: در ارتباط با این بخش از سوال که مطرح کردند برآورد چگونه است نیز باید گفت، شورای‌عالی انرژی کشور در مهرماه سال گذشته سند تراز تولید و مصرف گاز طبیعی کشور تا افق 1420 را تصویب کرد.

شورایعالی انرژی کشور با ریاست رئیس جمهور برگزار می‌شود و در صورت عدم حضور ایشان معاون اول نشست‌ها را برگزار می کند و دبیرخانه آن در سازمان برنامه و بودجه است و وزارتخانه های نفت، نیرو و سازمان انرژی اتمی و سایر دستگاه‌ها هم عضو آن هستند.

اردکانیان یادآور شد: در این سند سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور تا سال 1420، هشت هزار و 400 مگاوات تعیین شده است. اکنون 1050 مگاوات در دست بهره‌برداری داریم که انتظار می‌رود تا سال 1407، دو واحد 1050 مگاواتی یعنی واحدهای دوم و سوم یکی پس از دیگری فعال شده و جمعا 2100 مگاوات به ظرفیت 1050 مگاواتی فعلی افزوده شود. تا 1415 نیز دو واحد دیگر در منطقه مکران جمعا به ظرفیت 2100 مگاواتی کشور اضافه می‌شود، تا سال 1420 نیز سه هزار واحد دیگر در منطقه مناسب ایجاد شده و تکلیف هشت هزار و 400 مگاوات روشن خواهد شد.

وی ادامه داد: واحدهای دوم و سوم هم در حال ساخت هستند و ما هم در وزارت نیرو تلاش داریم با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته این امکان را فراهم کنیم تا نیروگاه‌های اتمی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان که از مناسب‌ترین مکان‌ها برای احداث واحدها هستند توسط خطوط، به داخل کشور انتقال پیدا کنند؛ این نیروگاه‌ها، نیروگاه‌های ارزشمندی هستند زیرا فشار و درجه حرارت بخار ورودی به توربین در آن‌ها بسیار پایین تر از نیروگاه بخار است، تا 60 سال عمر دارند و آلودگی زیست محیطی ایجاد نکرده و انرژی پاک تلقی می‌شوند، هزینه سوخت پایینی دارند، به همین دلیل در کانون توجه انرژی اتمی کشور است.

شاخص بهره‌مندی روستاهای سیستان و بلوچستان از آب به ۷۰.۵ درصد ارتقا یافته است

اردکانیان همچنین در پاسخ به سوال معین الدین سعیدی نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس و عبدالناصر درخشان مبنی بر اینکه عدم اجرای تکالیف قانون برنامه ششم توسعه خصوصا ماده 36 توسط وزارت نیرو چیست؟ توضیح داد: در رابطه با موضوع مهم آب شرب، دو تکلیف مشخص در برنامه ششم توسعه قید شده است که نخستین تکلیف، این است که تا پایان برنامه ششم توسعه حداقل 30 درصد آب آشامیدنی مناطق جنوب کشور از طریق آب دریا تامین و دوم اینکه این وظیفه به نحوی صورت گیرد که حداقل 70 درصد آب شیرین‌کن‌ها در این منطقه با استفاده از فناوری داخل و دانش شرکت‌های دانش بنیان صورت گیرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه در یک سال گذشته که در جلسات مختلف این مسئله مهم را دنبال می‌کردیم، ادامه داد: در منطقه سیستان و بلوچستان که شاهد یک توسعه نیافتگی تاریخی هستیم، اقدامات و توجهات بسیار خوبی به ویژه به دلیل تاکید رهبر معظم انقلاب و اختصاص ارقامی از صندوق توسعه ملی برای توسعه این منطقه صورت گرفت، به‌طوری که شاخص برخورداری روستاها رو به بهبود رفته است.

وی با استناد به تکلیف قانون برنامه ششم عنوان کرد: براساس این بند قانونی، استان‌های بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و نوار جنوبی خوزستان باید از طریق دریا به آب شیرین دسترسی داشته باشند. برآوردی که از جمعیت این مناطق داریم حدود 8 میلیون و 400 هزار نفر بوده و برآورد نیاز آب شرب بهداشتی آنها تا پایان 1400 حدود 450 میلیون مترمکعب در سال است.

اردکانیان اظهار کرد: 30 درصد این نیاز تا پایان 1400 که رقمی معادل 135 میلیون مترمکعب بوده، باید تامین شود. براساس برنامه‌های وزارت نیرو هر سال معادل 125 میلیون مترمکعب آب دریا برای استفاده در این مناطق شیرین می‌شود که این رقم 21 درصد از نیاز این مناطق محسوب می‌شود. تا پایان 1400 در حدود 19 میلیون مترمکعب دیگر به این ظرفیت افزوده می‌شود که مجموع این ارقام به 144 میلیون مترمکعب خواهد رسید و این تکلیف قانونی اجرایی خواهد شد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه این برنامه‌ها به معنی بی‌مشکل بودن در تامین آب شرب و بهره‌مندی از فناوری روز در این حوزه نیست، گفت: در حوزه بومی‌سازی تجهیزات نیز هماهنگی‌های لازم با شرکت‌های دانش بنیان و انجمن‌های آب شیرین کن صورت گرفته تا اقلام ساخت داخل نیز به خوبی تولید و به کار گرفته شود، به طوری که برای اولین بار پمپ‌های فشار قوی در هرمز، ابوموسی و تنب بزرگ مورد استفاده قرار گرفته است.

وی افزود: البته تحولات ارزی مشکلاتی را برای ما در تامین قطعات اولیه ایجاد کرده که امیدواریم با تکیه بر توان داخل به سمت کمتر شدن مشکلات حرکت کنیم.

اردکانیان در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه امیدواریم تلاش‌های دولت با قدرت و سرعت بیشتری در دولت آینده در حوزه دسترسی به آب‌های آزاد ادامه یابد، تصریح کرد: انتقال آب به مناطق مرکزی و شرقی کشور در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد و یکی از طرح‌هایی که در این راستا بسیار مورد اهمیت قرار داشت، بحث انتقال آب به استان‌های کرمان و یزد برای مصارف صنعتی بود که از این طرح برای مصارف شرب و بهداشت روستاهای مسیر با تضمین دولت استفاده صورت خواهد گرفت.

وزیر نیرو تصریح کرد: طرح بزرگتری برای تامین آب شرب و آب مورد نیاز صنعت برای استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی در حال تدوین و فراهم شدن مقدمات اجرایی است و همچنین طرحی برای استفاده آبرسانی به استان اصفهان در حال اجراست که این موارد در وزارت نیرو پیگیری خواهد شد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم، دسترسی به آب دریاها برای تامین نیاز صنعتی را موجب کاهش فشار از روی مصرف کننده برای استفاده آب شرب دانست و گفت: در قرن بیستم اقدامات مهمی در منطقه ما برای استفاده از آب دریا صورت گرفته و ما نیز متناسباً با رعایت ملاحظات زیست محیطی، برنامه‌های خوبی در این حوزه با رعایت استانداردهای جهانی در برنامه داریم.

وی اظهار کرد: حتی استان محروم سیستان و بلوچستان نیز وضعیت رو به بهبودی دارد و با توجه به اذن رهبر معظم انقلاب اسلامی برای بهره‌مندی از منابع صندوق توسعه ملی، امیدواریم بتوانیم تمامی دو هزار 194 روستایی که 56 درصد جمعیت روستایی استان سیستان و بلوچستان را در بر می‌گیرد، تحت پوشش آبرسانی قرار دهیم. در حال حاضر نیز شاخص بهره‌مندی روستاهای استان سیستان و بلوچستان از 59 درصد به 70.5 درصد ارتقا یافته است.

وزیر نیرو ادامه داد: فراموش نکنید امروز در دنیا شاخص بهره‌مندی مناطق روستایی به آب 53 درصد بوده که این رقم در کشور ما 82 درصد است، البته این رقم در برخی استان‌ها پایین تر بوده، ولی همین که در این دولت توانستیم ظرف 8 سال حدود 9 میلیون و 200 هموطن روستایی را از شبکه آب سالم شرب بهره مند سازیم، جای خرسندی دارد و امیدواریم با توجهات مجلس و دولت آینده و همین طور اذن رهبر معظم انقلاب برای استفاده از منابع صندوق توسعه این مسیر با سرعت بیشتر ادامه یابد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن