روسیه: ورود فنلاند به ناتو را یک تهدید می‌بینیم

روسیه می‌گوید ورود فنلاند را به ناتو یک تهدید می‌بینیم با این حال قرار است دولت فنلاند تصمیم قطعی خود را در‌باره رورد به ناتو روز یکشنبه ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) پس از بررسی پارلمان به صورت رسمی اعلام کند.

به گزارش «انرژی امروز» سائولی نینیسته، رئیس‌جمهور و سانا مارین، نخست‌وزیر فنلاند روز پنجشنبه ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) با انتشار بیانیه‌ای خواستار عضویت فوری این کشور در پیمان دفاعی ناتو شدند.

در این بیانیه که به امضای هر دو مقام بلندپایه فنلاند رسیده، آمده است: «در هفته‌های اخیر مباحث مهمی در مورد عضویت احتمالی فنلاند در ناتو صورت گرفت. ما به‌زودی در مشورت با پارلمان و با در نظر گرفتن خواست جامعه فنلاند، موضع خود را در این خصوص اعلام خواهیم کرد.»

بنا بر این بیانیه، قرار است دولت فنلاند تصمیم قطعی خود دراین‌باره را روز یکشنبه ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) پس از بررسی پارلمان به صورت رسمی اعلام کند. وبسایت آلمانی تاگس شاو از این تصمیم دولت فنلاند با عنوان تصمیم تاریخی یاد کرده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پس از انتشار بیانیه رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر فنلاند، از تصمیم این کشور استقبال کرد و گفت: «اگر فنلاند به صورت رسمی درخواست عضویت کند، از آن استقبال و شرایط الحاق سریع را مهیا می‌کنیم. فنلاند یکی از نزدیک‌ترین شرکای ناتو، یک دموکراسی بالغ، یک عضو اتحادیه اروپا و یک مشارکت‌کننده مهم در امنیت یورو آتلانتیک است. من با رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر فنلاند موافقم که عضویت در ناتو امنیت فنلاند و ناتو را تقویت خواهد کرد. ناتو به تصمیم فنلاند احترام می‌گذارد.»

دمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه نیز پیش از این هشدار داده بود، در صورت پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، روسیه سیاست دفاعی خود را تقویت خواهد کرد، چرا که دیگر نمی‌توان در مورد وضعیت عاری از سلاح هسته‌ای در منطقه بالتیک صحبت کرد و تعادل باید برقرار شود.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در این‌بارە گفتە کە گسترش ائتلاف نظامی و نزدیک شدن ناتو به مرزهای روسیه جهان و قاره ما را پایدارتر و امن تر نمی‌کند.

سخنگوی کرملین در پاسخ به این سوال که آیا روسیه عضویت فنلاند در ناتو را به عنوان یک تهدید می‌بیند یا خیر، گفت: «قطعا.»

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن