رکورد انتشارات متان توسط کشاورزی و سوخت های فسیلی شکسته شد

افزایش 40 میلیون تنی انتشارات متان

سطح متان اتمسفر هیچ گاه تا به این حد بالا نبوده است. اما مهار انتشار این گاز گلخانه ای بسیار قوی به این بستگی دارد که منبع انتشار آن مشخص باشد. حالا محققان می گویند منبع عظیم انتشارات گاز متان را در قرن بیست و یک را یافته اند.

به گزارش «انرژی امروز» از ساینس نیوز، کشاورزی، دفن زباله و سوخت های فسیلی اصلی ترین دلیل انتشار گاز متان هستند و دانشمندان می گویند این منابع باعث شده اند در سال 2017 نسبت به سال 2000 اتمسفر کره زمین حدود 40 میلیون تن متریک متان بیشتری را از فعالیت های انسانی جذب کند.

در آفریقا، جنوب آسیا و اقیانوسیه کشاورزی عمده دلیل انتشار متان است در حالی که در چین و ایالات متحده سوخت های فسیلی متهم ردیف اول هستند.

یکی از دانشمندان همکار در این تحقیق که در 14 جولای در Environmental Research Letters منتشر شد، می گوید متان مهمترین گاز گلخانه ای است. متان بسیار کمتر از دی اکسید کربن در هوا موجود است، نسبت به مقدار برابر با دی اکسید کربن، 30 برابر بیشتر حرارت جذب می کند.

او می گوید اگر می خواهید بدانید اقلیم چگونه تغییر می کند بررسی منابع متان ضروری است. این نوع بررسی ها به کاهش آلودگی نیز کمک خواهد کرد مثلا کاهش مصرف گوشت برای کاهش انتشارات گاوداری ها و استفاده از پهبادها برای نشت یابی خطوط لوله گاز در دستور کار قرار گیرد.

دانشمندان در این تحقیق از نمونه برداری توسط هواپیما و یا از بالای برج ها استفاده کردند. ایزوتوپ کربن موجود در متان برای آنها مهم بود چون نشان دهنده نحوه انتشار کربن از صنایع نفت و گاز یا میکروب های موجود در شالیزارها با محل های دفن زباله یا گاوداری ها است.

در سال 2017 فعالیت های انسانی 364 میلیون متریک تن متان به اتمسر منتشر کرد. در حالی که در سال 2000 این میزان به 324 میلیون تن متریک می رسید. حدود نیمی از این 12 درصد افزایش مربوط بود که فعالیت های کشاورزی و زمین های دفن زباله و نیم دیگری از این مقدار به سوخت های فسیلی مربوط می شود. انتشارات از منابع طبیعی مثل تالاب ها یا دیگر زمین ها تقریبا ثابت مانده است.

انتشارات در آفریقا و خاورمیانه، و جنوب آسیا و اقیانوسه به شدت افزایش یافته است. هر دو منطقه شاهد افزایش 10 میلیون تن متریک و رسیدن آن به 15 میلیون تن متریک بوده اند. منابع کشاورزی مثل گاوداری ها و شالیزارها 10 میلیون تن افزایش در انتشارات جنوب آسیا و اقیانوسیه نشان می دهند. در چین و آمریکای شمالی هم انتشارات بین 5 تا 10 میلیون تن افزایش یافته است. در ایالات متحده به تنهایی سوخت های فسیلی 4 میلیون تن بر انتشارات متان افزوده اند.

فقط شمالگان افزایشی در میزان انتشارات متان نداشته است. این سوال بزرگی برای دانشمندان به وجود آورده است. درحالی که شمالگان بیش از دیگر نواحی دنیا گرمایش جهانی را تجربه می کند و به دلیل پوشش یخ انتظار می رود متان بیشتری هم منتشر کند.

تحقیقات جدید نشان می دهند که نسبت به دیگر مناطق متان بیشتری منتشر نمی کند و یا اینکه دانشمندان نتوانسته اند داده های بیشتری در این خصوص جمع آوری کنند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن