«زنگ تنفس» در اجرای سیاست پولی و مالی عجیب اردوغان

بانک‌های مرکزی جهان برای مقابله با تورم عملا نرخ بهره بانکی را افزایش می‌دهند. اردوغان اما درک دیگری از اقتصاد دارد. بانک مرکزی ترکیه ماه‌ها زیر فشار اردوغان نرخ بهره بانکی را کاهش داده بود. نتیجه: تورمی انفجاری بود.

به گزارش «انرژی امروز» از یورو نیوز، چهار ماه به طور مداوم بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره بانکی را کاهش داده بود. کاهش نرخ بهره بانکی به‌رغم تورمی لگام گسیخته.

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) با انتشار گزارشی به ایجاد وقفه در اجرای سیاست کاهش مستمر نرخ بهره بانکی پرداخته است.

بانک مرکزی ترکیه روز پنجشنبه اعلام کرد که در حال حاضر نرخ بهره را در همان سطح کنونی حفظ می‌کند و آن را کاهش نمی‌دهد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هم اعلام کرده است که تصمیم دارد به دور از شتاب، سیاست کاهش نرخ بهره بانکی را آهسته‌تر اجرا کند.

اردوغان از مخالفان سرسخت نرخ بالای بانکی است. گرچه کشور با تورمی بی سابقه روبه‌رو است. نرخ تورم سالانه در ترکیه به ۳۶ درصد رسیده است. این بالاترین میزان تورم در ۱۹ سال گذشته است.

سیاست پولی و مالی عجیب اردوغان

لیر ترکیه در سایه این سیاست پولی و مالی تنها در سال گذشته میلادی نسبت به دلار آمریکا ۴۴ درصد از ارزش خود را از دست داد.

تورم سنگین این کشور باعث شده که مردم به تبدیل پول خود به طلا و ارزهای خارجی روی بیاورند. از سوی دیگر، ذخایر ارزی بانک مرکزی ترکیه نیز کاهش فوق‌العاده‌ای یافته است.

به عنوان نمونه، ذخایر ارزی بانک مرکزی از ۲۱ میلیارد دلار در دسامبر سال گذشته به کمتر از هشت میلیارد دلار در روز هفتم ژانویه سال جاری رسید.

بدیهی است که بانک مرکزی با این ذخایر ارزی برای مقابله با نوسانات بهای لیر اقدام می‌کند. کاهش آن می‌تواند منجر به تنزل بیشتر بهای لیر شده و به بی ثباتی اقتصادی دامن بزند.

اردوغان، در مخالفت خود با نرخ بالای بهره بانکی، درک «خاص» خود را از اقتصاد دارد. خود او از «جنگ برای اقتصاد مستقل» سخن می‌گوید.

او معتقد است نرخ بهره پایین بانکی باعث می‌شود وام و اعتبارات بانکی با هزینه‌ای نازل در اختیار متقاضیان قرار گیرد و همین موضوع می‌تواند باعث رونق اقتصادی شده و به افزایش صادرات ترکیه بیانجامد.

درکی که با درک غالب در اقتصاد سازگار نیست. اقتصاددانان بر این باورند که کاهش نرخ بهره بانکی باعث افزایش حجم پول و از این رو باعث افزایش تورم می‌شود. اردوغان معتقد است که بهره بالای بانکی باعث افزایش تورم می‌شود.

An illuminated BP logo is seen at a petrol station in Chester-le-Street, Durham, Britain September 23, 2021. REUTERS

بانک‌های مرکزی جهان در شرایطی که اقتصاد با تورم روبه‌رو است، دقیقا از راهکار مقابل راهکار اردوغان بهره می‌گیرند. آن‌ها نرخ بهره بانکی را بالا می‌برند و هزینه پرداخت وام و اعتبار را افزایش می‌دهند.

افزایش بهره بانکی باعث کاهش تقاضا برای وام می‌شود و عملا می‌تواند در افزایش ارزش واحد پول آن کشور موثر افتد. موضوعی که اردوغان حاضر به پذیرش آن نیست.

اکنون زیر فشار مردم برای نخستین بار پس از چهار ماه کاهش مستمر نرخ بهره، بانک مرکزی از حفظ نرخ بهره موجود در سطح ۱۴ درصد سخن گفته است. زنگ تنفسی در اجرای سیاست عجیب پولی و مالی اردوغان.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن