سرمایه‌گذاری ۴۵ شرکت چینی در خودروسازی هند

هندوستان اجازه سرمایه‌گذاری برای ۴۵ شرکت چینی را صادر کرد که احتمالا گریت وال و سائیک در بین این ۴۵ مورد خواهند بود.

‌به گزارش «انرژی امروز» از سایپا نیوز، حالا که تنش‌های نظامی بین چین و هندوستان در مرزهای مورد مناقشه کاهش یافته، پیشنهاد چین برای سرمایه‌گذاری در هندوستان با استقبال هند رو به رو شده و به احتمال زیاد دو خودروساز گریت وال و سائیک از این فرصت بهره برداری خواهند کرد. یک سال است که از پیشنهاد چین به هند می‌گذرد اما این تأخیر در پاسخگویی، به نوعی مجازات یا تاوان مداخله و تجاوز سربازان چینی در غرب هیمالیا است که به اعتقاد چینی‌ها موضع‌گیری سربازان هندی باعث آن بوده است.

در اصل تعداد پیشنهاد سرمایه‌گذاری چینی‌ها ۱۵۰ مورد به ارزش ۲ میلیارد دلار بوده و از این تعداد برخی از شرکت‌های ژاپنی و آمریکایی به دلیل سرمایه‌گذاری در هنگ‌کنگ به آتش این اختلاف سوختند. در حقیقت پنلی از وزارت کشور در هندوستان به دلایل امنیتی مانع اجرای این سرمایه‌گذاری‌ها شده است. منابعی که این اخبار را در اختیار رویترز گذاشته‌اند می‌گویند ۴۵ مورد از ۱۵۰ سرمایه‌گذاری پیشنهادی در شرف تأیید هستند و بیشتر آنها در بخش ساخت و تولید به حساب می‌آیند که هیچ گونه تهدیدی علیه امنیت ملی هندوستان به حساب نمی‌آیند، از جمله گریت وال و سائیک که در حوزه ساخت و تولید خودرو هستند.

گریت وال چین و جنرال موتورز آمریکا به‌طور مشترک، سال گذشته پیشنهاد خرید کارخانه تولید خودرو در هند را مطرح کردند که ارزش این معامله حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار است. گریت وال برنامه ریزی کرده که بیش از یک میلیارد دلار در هندوستان سرمایه‌گذاری کند. چنین سرمایه‌گذاری‌هایی از طرف چین بخشی از راهبرد جهانی این کشور محسوب می‌شود. فروش گریت وال در هندوستان از همین امسال شروع خواهد شد. یکی از برنامه‌های گریت وال در هندوستان، معرفی خودروهای برقی به بازار این کشور است. سخنگوی جنرال موتورز به رویترز گفته است: «همین که تمام تأییدهای مرتبط اخذ شوند، ما همه کارها را در هندوستان پیش خواهیم برد و همه قوانین این کشور را رعایت خواهیم کرد.»

سائیک که فروش خودرو به هندوستان را از سال ۲۰۱۹ با کمک برند بریتانیایی ام جی موتور خود آغاز کرده، ۶۵۰ میلیون دلار برای سرمایه‌گذاری در هندوستان در نظر گرفته و تا به حال ۴۰۰ میلیون دلار آن را انجام داده است. برای سرمایه‌گذاری بالاتر، نیاز به تأییدهای بیشتر از طرف حکومت هندوستان است. البته سائیک از پاسخ به ایمیل رویترز برای کسب اطلاعات بیشتر خودداری کرده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن