سنگال: پایان تامین مالی پروژه های گاز آفریقا ضربه‌ای مهلک به این قاره است

رئیس جمهور سنگال می گوید: برنامه ای که برخی کشورها برای پایان دادن به پروژه های اکتشاف گاز در قاره آفریقا ارائه داده‌اند «هزینه‌ای مهلک» برای اقتصادهای نوظهور آفریقایی به بار خواهد آورد.

به گزارش «انرژی امروز» از رویترز، سنگال هم مثل بسیاری از کشورهای آفریقایی دارنده میلیاردها متر مکعب منابع گاز است و انتطار دارد تبدیل به یکی از عمده تولید کنندگان این سوخت فسیلی در منطقه شود و رشد اقتصادی خود را تا سال 2023 بهبود بخشد.

ماکی سال، رئیس جمهور این کشور آفریقایی، می گوید: حالا که چند روز از پایان اجلاس COP26 گذشته است می خواهم توجه شما را به تصمیمی جلب کنم که برخی کشورها برای توقف فرایند تامین مالی تولید سوخت های فسیلی از جمله گاز گرفته اند.

او ادامه داد: در حالی که بسیاری از کشورهای آفریقایی خود را آماده می کنند تا دست به اکتشاف ذخایر بزرگ گازی خود بزنند، پایان دادن به تامین مالی این پروژه ها با این بهانه که گاز هم یک سوخت فسیلی است، می‌تواند هزینه ای مهلک بر دوش اقتصادهای نوظهور باشد.

او از کشورهای آفریقایی خواست تا با همکاری هم به دنبال سرمایه گذاری بر پروژه های گازی باشند و اضافه کرد عدم سرمایه گذاری در گاز در آفریقا هزینه هایی را افزایش خواهد داد که کشورهای آفریقایی پیشتر به دلیل تغییرات اقلیم دچارش بودند.

Senegal’s President Macky Sall speaks during the opening of the Forum on China-Africa Cooperation, (FOCAC) in Dakar, Senegal November 29, 2021. REUTERS

به گزارش «انرژی امروز»  کشورها و اقتصادهای بزرگ در اجلاس COP26 در گلاسکو به این نتیجه رسیده اند که سرمایه گذاری بر سوخت های فسیلی از جمله گاز طبیعی را کاهش دهند. از جمله سرمایه گذاری های این کشورها در قاره آفریقاست که بر اساس تعهد اجلاس اقلیمی این تامین مالی باید به اتمام برسد. درحالی که کشورهای آفریقایی به منابع سوخت فسیلی خود به چشم منبعی برای توسعه اقتصادی نگاه می کنند اما برای استخراج همین منابع به شدت وابسته به شرکت های چند ملیتی اقتصادهای بزرگ هستند.

مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن