شبکه گاز در غرب گیلان و استان‌های شمال‌غرب کشور تقویت می‌شود

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت: پروژه رشت – چلوند یکی از پروژه‌های مهم شرکت ملی گاز ایران و سبب تقویت شبکه گاز در غرب گیلان و استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی است.

به گزارش «انرژی امروز» از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، رضا نوشادی، با اشاره به این‌که خط انتقال گاز ۴۲ اینچ رشت – چلوند در مجاورت خط لوله موجود اول سراسري در حال اجراست، به تشریح ضرورت اجرای آن پرداخت و اظهار کرد: با توجه به گذشت بیش از ۵۰ سال از عمر خط لوله اول سراسری گاز، ضرورت داشت که خط لوله‌ جدید جایگزین آن شود؛ از این رو، احداث پروژه رشت – چلوند در دستور کار قرار گرفت.

وی با تشریح ویژگی‌های این پروژه، توضیح داد: اين خط لوله به طول ۱۵۱ كيلومتر و قطر ۴۲ اينچ از تأسیسات تقویت فشار گاز لاكان رشت آغاز شده و تا منطقه چلوند آستارا ادامه دارد تا به خط ۳۰ اینچ اردبیل متصل شود و گاز را به شمال‌غرب کشور انتقال دهد.

نوشادی با بیان این‌که اين پروژه در دو قطعه در دست احداث است، اظهار داشت: قطعه اول از لاكان رشت تا نيروگاه پره‌سر و قطعه دوم از نيروگاه پره‌سر تا چلوند امتداد مي‌يابد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اجرای پروژه رشت – چلوند را سبب تقویت شبکه گاز در غرب گیلان و استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی دانست و تصریح کرد: قطعه اول این پروژه دارای ۸ ایستگاه شیر بین‌راهی، ۵ انشعاب، یک ایستگاه حفاظت کاتدیک و یک ایستگاه لانچر بوده و برای قطعه دوم آن، ۷ ایستگاه شیر بین‌راهی، یک ایستگاه حفاظت کاتدی و یک ریسیور پیش‌بینی شده است.

پیشرفت بالای ۸۰ درصد در پروژه رشت – چلوند

نوشادی با بیان چالش‌ها و موانع این پروژه به‌ویژه در زمینه رفع تعارضات محلی، درباره تقاطع‌های پروژه بیان کرد: در قطعه اول ۱۵ رودخانه، ۴۰ مورد عبور از جاده آسفالت، ۳ مورد گذر از کانال انتقال آب و در قطعه دوم ۲۴ تقاطع با رودخانه داشتیم.

وی همچنین به محدودیت‌های زیست‌محیطی برای انجام کار در فصل تخم‌ریزی ماهیان و نیز دشواری‌ها در تردد به ویژه در فصول کاشت و برداشت برنج اشاره کرد و گفت: راه‌های دسترسی کشاورزان به زمین‌های‌شان سال‌ها است که از طریق جاده اختصاصی شرکت گاز انجام می‌شود و طبیعی است که در اوج کار کشاورزی، کمی درروند پروژه اختلال ایجاد شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به انشعاب‌های پیش‌بینی شده برای قطعه اول پروژه، خاطرنشان کرد: انشعاب‌های متعددی برای شهرهای انزلی، رضوانشهر، صومعه‌سرا، ضیابر و همچنین نیروگاه پره‌سر در قطعه اول این پروژه پیش‌بینی شده است.

نوشادی در پایان، گفت: علیرغم همه موانع فرارو، تاکنون این پروژه بدون هیچ‌گونه حادثه و ریسک در مجاورت خط لوله اول سراسری گاز انجام شده و دست‌اندرکاران پروژه توانسته‌اند پیشرفت ۸۲ درصدی در قطعه اول و ۸۷ درصدی در قطعه دوم را با تلاش و صبوری خود برای این پروژه مهم رقم بزنند.

 

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن