صادرات سوخت پاک آمونیاک آبی توسط آرامکو

نخستین صادرات آمونیاک آبی جهان از عربستان سعودی به ژاپن انجام گرفت و در نیروگاههای این کشور برای تولید برق بدون انتشار آلایندگی کربن مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

شرکت آرامکوی سعودی این سوخت را با تبدیل هیدروکربنها به هیدروژن و سپس آمونیاک و گرفتن دی اکسید کربن آن به عنوان محصول جانبی، تولید کرده است. طبق اعلام آرامکو، ژاپن ۴۰ تن آمونیاک آبی را در نخستین محموله صادراتی دریافت خواهد کرد.

 

آرامکو اعلام کرده که آمونیاک می تواند در نیروگاهها بدون انتشار آلایندگی کربن سوزانده شود. به این ترتیب سهم بسزایی در یک آینده انرژی مقرون به صرفه و قابل اطمینان و دارای آلایندگی اندک ایفا خواهد کرد.

 

ژاپن قصد دارد در استفاده از هیدروژن که حاوی آمونیاک است، در سطح جهانی پیشتاز شود. این کشور تحت توافق جوی پاریس، متعهد شده است انتشار گازهای گلخانه ای را در مقایسه با سطح سال ۲۰۱۳ به میزان ۲۶ درصد تا سال ۲۰۳۰ کاهش دهد.

 

آمونیاک آبی ماده خام برای هیدروژن آبی است که سوخت تولید شده از سوختهای فسیلی در فرآیندی است که دی اکسید کربن آن گرفته و ذخیره می شود. هیدروژن حاصل از انرژی تجدیدپذیر که آلایندگی ندارد به عنوان هیدروژن سبز شناخته می شود.

 

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، به شدت در تلاش است تا با شهرت خود به عنوان تولیدکننده انرژی کثیف مقابله کند. در ماههای اخیر، آرامکو به حجم اندک گازهای گلخانه ای که در هنگام استخراج نفت عربستان تولید می شوند، برنامه هایی برای افزایش تولید گاز و طرحهایی برای پرورش گیاهان جذب کننده کربن اشاره کرده است.

 

شرکت آمریکایی ایر پروداکتس اند کمیکالز در ژوییه توافقی را با شهر آینده گرای برنامه ریزی شده نوئم شرکت سعودی ACWA Power Internatinal برای ساخت یک کارخانه آمونیاک مبتنی بر هیدروژن که از انرژی تجدیدپذیر استفاده می کند، امضا کرد.

 

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت سابیک سعودی که عمده سهام آن در اختیار آرامکو است و شرکت میتسوبیشی با همکاری شرکتهای JGC Corp، شرکت مهندسی صنایع سنگین میتسوبیشی، شرکت کشتی سازی میتسوبیشی و UBE اینداستریز، بر لجستیک حمل پروژه آمونیاک آبی نظارت می کنند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن