عدم توانایی عراق در صادرات نفت بیشتر از بنادر جنوبی

با وجود آنکه سهم عرضه نفت عراق در توافق اوپک پلاس افزایش یافته اما تولید نفت این کشور طی ماه‌های گذشته بدون تغییر بوده است.

به گزارش هلنیک شیپینگ نیوز، بخش قابل‌توجهی از این مساله، عدم توانایی این کشور در صادرات نفت بیشتر از بنادر جنوبی در ساحل خلیج فارس است.

مقامات عراقی گفته‌اند در کوتاه‌مدت، چشم‌اندازی برای افزایش ظرفیت بارگیری نفت در ترمینال صادراتی بندر بصره وجود ندارد.

این مساله باعث شده عراق نتواند آن‌طور که می‌خواهد از فرصت پیش‌آمده افزایش قیمت نفت در بازار جهانی استفاده کند. از یک طرف تجهیزات در بندر بصره فرسوده شده و از سوی دیگر لوله‌هایی که ترمینال صادرات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به تجهیزات بارگیری متصل می‌کنند، در معرض رقم زدن یک فاجعه زیست‌محیطی هستند. عراق در ماه ژوئن روزانه ۸/ ۳۴میلیون بشکه نفت تولید کرده که البته بخشی از آن در اقلیم کردستان عراق انجام شده و تغییر بسیار کمی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نسبت به ماه مارس به ثبت رسانده است.

عراق همچنین نتوانسته به سهمیه تعیین‌شده در توافق اوپک‌پلاس در تولید روزانه ۵۰۹/ ۴میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن برسد. این کشور طی ماه جاری نیز باید تولید خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به ۶۵۱/ ۴میلیون بشکه در روز برساند. مدت‌هاست بنادر جنوبی عراق به عنوان گلوگاه محدودکننده ظرفیت صادرات نفت این کشور شناخته شده‌اند.

آمارهای وزارت نفت عراق نشان می‌دهد بین ماه‌های مارس تا ژوئن، عراق به طور متوسط روزانه ۳۲۱/ ۳میلیون بشکه از بندر بصره نفت صادر کرده است که حتی از میزان صادرات نفت این کشور در آوریل سال ۲۰۲۰ که اوپک‌پلاس تصمیم گرفت تولید خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش بدهد، حدود ۱۲۰هزار بشکه روزانه کمتر است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن