عراق به زودی از برق ایران بی‌نیاز می‌شود

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: عراق در سال‌های آینده از برق ایران بی‌نیاز خواهد شد، بنابراین ما باید به فکر تغییر روند تولید برق برای این کشور باشیم و با ایجاد پایگاه خاص در تامین برق این کشور سهمی باشیم تا بتوانیم منتفع باشیم.

به گزارش «انرژی امروز» از ایلنا، حسین حسین‌زاده در گفت‌وگو با ایلنا، درباره صادرات انرژی ایران به عراق، اظهار داشت: عراق به دنبال توسعه سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی نفت، گاز و برق و در صدد توسعه زیرساخت‌ها برای 20 سال آینده کشورش است، پیش‌بینی عراق برای 8 سال آینده در حوزه نفت این است که این بخش را به حدی توسعه دهد که با گاز همراه نفت بتواند از گاز ایران بی‌نیاز شود و در حوزه برق هم به همین منوال عمل می‌کند.

وی با بیان اینکه این کشور علاوه بر قراردادهای واردات برق با کشورهایی مثل ترکیه افزود: عراق در نظر دارد به موازات واردات برق شبکه برق خود را صورت سیکل ترکیبی، تولید برق هسته‌ای توسعه دهد و اکنون بزرگترین قراردادهای تولید برق را با کشور ترکیه، عربستان و آلمان در حوزه برقابی و هم تجدیدپذیر در دست اجرا دارد، در همین رابطه ما نیز باید نسبت برق و گاز عراق و ترکیه نگاه ویژه‌ای داشته باشیم، تفاوت این دو اینکه ترکیه مصرف‌کننده گاز ولی عراق چند سال آینده تولیدکننده گاز خواهد بود، بنابراین دیپلماسی گاز و  برق ما باید نسبت به کشورهای همسایه تغییر کند، زیرا با نسخه قبل نمی‌توان جلو رفت.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه از دست رفتن بازار برق و گاز ما در کشورهایی مثل عراق و ترکیه کاملا متحمل است، گفت: هرچند عراق شروع به پرداخت بدهی برقی و گازی خود به ایران کرده اما از دیگر سو با انعقاد قراردادهای بلندمدت با کشورهای مختلف در راستای استقلال برق و گاز کشور خود قدم برداشته است.

وی با اشاره به ضعف عملکرد داخلی ایران در حوزه برق خاطرنشان کرد: وقتی ما در تابستان به لحاظ تامین برق به چالش برمی‌خوریم اولین جایی را که برای خاموشی نشانه می‌رویم صنعت و بخش مولد کشور است و این در حالی است که به لحاظ زیرساخت در این بخش ضعیف عمل کرده‌ایم، در دنیا از جمله کشوری مثل عراق و ترکیه صنایع مختلف خود تولیدکننده برق مورد نیاز خود هستند کاری که ما تازه آغاز کرده‌ایم.

حسین‌زاده با بیان اینکه اصولا نوع قراردادهای بین‌المللی در حوزه انرژی آن چیزی نیست که ما تصور می‌کنیم، تاکید کرد: عراق در سال‌های آینده از برق ایران بی‌نیاز خواهد شد، بنابراین ما باید به فکر تغییر روند تولید برق برای این کشور باشیم و با ایجاد پایگاه خاص در تامین برق این کشور سهمی باشیم تا بتوانیم منتفع باشیم.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن