غول روسی انرژی صادرات برق بە فنلاند را تعلیق می‌کند

به دنبال درخواست عضویت فوری فنلاند در پیمان دفاعی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی موسوم بە ناتو، روسیه صادرات برق به این کشور را متوقف می‌کند. فنلاند می‌گوید تأمین برق به خطر نمی‌افتد، اما قیمت‌ها افزایش می‌یابند.

به گزارش «انرژی امروز» از دویچه وله، در بحبوحه تنش‌ها بر سر عضویت احتمالی فنلاند در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، روسیه از ساعت یک بامداد روز شنبه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مە) عرضه برق به فنلاند را متوقف کرد.

فینگرید (Fingrid)، اپراتور شبکه ملی برق فنلاند در بیانیەای اعلام کردە کە شرکت انرژی رائو نوردیک، آنها را در این زمینه مطلع کردە و گفتە کە بە دلیل عدم پرداخت قبوض ماه مە صادرات برق بە این کشور متوقف خواهد شد.

رائو نوردیک یک شرکت فعال در حوزه انرژی و زیر مجموعەهای گروه روسی اینتر رائو (InterRAO) است. این غول روسی در زمینه تولید برق، بازرگانی انرژی و طراحی و توسعه زیرساخت‌های الکتریکی، فعالیت می‌کند و صادرات و واردات برق در روسیه را، در انحصار خود دارد.

شرکت انرژی رائو نوردیک کە در هلسینکی مستقر است، گفتە با توجه به این‌کە هنوز پولی برای مقادیر برق فروخته شده در ماه مه از طرف فنلاندی دریافت نکردە است، بنابراین نمی‌تواند قبوض واردات برق از روسیه را پرداخت کند.

قبوض برق وارداتی فنلاند از روسیه، باید توسط بازار بورس نورد پول ای‌اس (Nord Pool AS) پرداخت می‌شد. نورد پول تاکنون در مورد چرایی عدم پرداخت این قبوض واکنشی نشان ندادە است.

رائو نوردیک در یک بیانیە به این موضوع واکنش نشان دادە و وضعیت پیش آمده را استثنایی خواندە است و گفتە کە برای اولین‌بار در تاریخ بیست ساله تجارت ما، همچنین اتفاقی رخ می‌دهد. او در عین حال ابراز امیدواری کردە کە به زودی وضعیت بهبود یابد و تجارت دو طرف از سر گرفته شود.

اما در طرف دیگر تیمو کائوکونن، مدیر فینگرید، از توضیحات بیشتر خودداری کردە و تنها بە خبرگزاری فرانسه گفتە است: «ما برای این وضعیت آماده بودیم. انتظار مشکلی در عرضه نداریم. ما می‌توانیم میزان واردات از سوئد و نروژ و تولید داخل را کمی بالا ببریم.»

با وجود این مدیر فینگرید گفتە کە توقف عرضه از جانب روسیه، منجر به افزایش بهای انرژی در فنلاند خواهد شد.

به گزارش نشریه آلمانی ولت، حدود ١٠ درصد برق مصرفی فنلاند از طریق واردات از روسیه تامین می‌شود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن