نظر غول‌های نفتی درباره آزادسازی ذخایر استراتژیک: سیاست کوته بینانه!

شرکت ها و غول های نفت و گاز و گروه های معامله‌گر سوخت های فسیلی نظر مساعدی نسبت به تصمیم جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، برای آزادسازی ذخایر نفت و گاز ندارند.

به گزارش «انرژی امروز» دولت جو بایدن برای کاهش قیمت نفت در تلاشی بی‌سابقه و هماهنگ مجوز برداشت ذخایر استراتژیک نفت را صادر کرد.

صنایع فعال در زمینه نفت عموما بر این نکته توافق دارند که این اقدام بایدن در آزادسازی 50 میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفت این کشور، با هدف کاهش قیمت بنزین تاثیری اندک بر کاهش قیمت بنزین در این کشور خواهد داشت. چین، ژاپن، هند و کره جنوبی و نیز بریتانیا هم اعلام آمادگی کرده اند تا مجوز برداشت از بخشی از ذخایر نفت خود را صادر کنند.

بر همین اساس بلومبرگ نظر برخی فعالین بازار نفت را درباره این اقدام بایدن جویا شده است.

برایان شفرد، از مدیریت فورمنترا پارتنر

آزادسازی ذخایر نفت هفته ها پیش فاکتوری برای قیمت نفت حساب می شد، حالا دیگر این یک «خبر قدیمی» است. اگر این اقدام در کاهش قیمت نفت موفق عمل کند، باعث خواهد شد تولید کنندگان مشوقی برای افزایش تولید نداشته باشند و در نهایت به بدتر کردن اوضاع خواهد انجامید، تقاضا بالا خواهد رفت و عرضه کم خواهد بود.

President Joe Biden pauses as he speaks at the University of Utah in December. Allegations of inappropriate contact with women are putting Biden’s potential campaign hopes in jeopardy.

پیتر شاترلند، رئیس هنریتا ریسورز ال ال سی

اگر منصفانه قضاوت کنیم، ابزارهای دست کاخ سفید محدود هستند و این [برداشت از ذخایر استراتژیک نفت] تنها گزینه دردسترس است، هرچند همین هم عواقب ناخواسته‌ای خواهد داشت که بعدها به افزایش قیمت نفت می رسد. اینجا تنها درباره تورمی که دولت در سال آینده و در کوتاه مدت با آن روبه روست بحث شده است. ما فکر می کنیم که این اقدامات قیمت ها را تا بهار کنترل خواهد کرد اما می تواند در تابستان نتیجه معکوس دهد.

رندی اولنبرگر، تحلیلگر در بی ام او کاپیتال مارکت

آزاد سازی که محرک سیاسی دارد می تواند تاثیری کوتاه مدت و محدود بر بازار نفت در آستانه زمستان و افزایش تقاضا داشته باشد. علاوه بر آن گروه اوپک پلاس احتمالا با این تصمیم برنامه خود برای افزایش تولید را عقب خواهند انداخت تا آزاد سازی ذخایر استراتژیک را بی اثر کنند.

اد لانگانچر، مدیر انجمن تولید کنندگان خصوصی و مالکان انحصاری تگزاس

دولت بایدن می داند که هر نوع تاثیر آزاد ساز ذخایر استراتژیک نفت موقت و ناکافی برای کاهش قیمت های انرژی است. باید خطوط لوله نفت ایالات متحده ساخته شوند و آمریکا نفت بیشتری صادر کند تا قیمت ها کاهش یابند. تصمیمات کوته بینانه سیاسی چون آزادسازی ذخایر استراتژیک نفت یا درخواست از اوپک برای افزایش تولید می تواند اثرات بلند مدت و جدی بر امنیت ملی، اقتصاد و محیط زیست ما داشته باشد.

An aerial view shows an oil factory of Idemitsu Kosan Co. in Ichihara, east of Tokyo, Japan November 12, 2021, in this photo taken by Kyodo. Picture taken on November 12, 2021. Mandatory credit Kyodo

لزلی بییر، مدیر اجرایی انجمن کارگران و تکنولوژی

ما خوشحالیم که دولت بایدن می داند افزایش قیمت سوخت تهدیدی علیه اقتصاد ایالات متحده است اما آزادسازی ذخایر استراتژیک نفت تاثیری کوتاه مدت در این مورد خواهد داشت.

بحران کنونی انرژی نتیجه سیاست های غلط انرژی است که هزینه سوخت را افزایش داده و مشوقی برای افزایش تولید انرژی در آمریکا نبوده. دولت بایدن باید سیاست های انرژی در پیش بگیرد که تولید انرژی های پاکتر و قابل اعتماد تر را بیشتر کند تا امنیت و استقلال انرژی ایالات متحده را قوت بخشد.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن