نیروگاه های بخار اروپا زغال سنگ را کنار می گذارند

فسیلی ها برای اروپا 34 درصد و تجدیدپذیرها 40 درصد برق را تولید کردند

بر اساس داده هایی که روز چهارشنبه منتشر شده است به دلیل توسعه انرژی های بادی و خورشیدی و سیاست های جدید انرژی در بحث قیمت گذاری بر سوخت های فسیلی، که باعث بیرون رفتن این سوخت ها از بازار تولید برق اروپا شده اند، نیروگاه های بخار زغال سنگی قاره سبز کنار گذاشتن زغال سنگ در سبد انرژی خود را تسریع کرده اند.

به گزارش «انرژی امروز» از رویترز، قرن ها بعد از انقلاب صنعتی اروپا، حالا دیگر زغال سنگ نمی تواند با برقی که قرار است کمترین آلودگی را تولید کند رقابت کند، و در نتیجه دولت ها و شرکت ها به دنبال خاموشی نیروگاه ها و از کار انداختن معادن زغال سنگ باشند.

منابع برق تجدیدپذیر برای اولین بار در تاریخ در سال 2020 توانستند 40 درصد از تولید برق اتحادیه اروپا را از آن خود کنند، درحالی که نیروگاه های سوخت فسیلی فقط 34 درصد از برق تولیدی را به خود اختصاص دادند.

به عنوان مثال در اسپانیا تولید برق از زغال سنگ با افت 58 درصدی مواجه بود.

سرعت خاموشی نیروگاه های زغال سنگی در اسپانیا، به رقم 69 درصد از کل ناوگان نیروگاهی خاموش شده در بین 2020 تا 2021 می رسد که بی سابقه است. این سرعت بالا در خاموشی نیروگاه ها بیان گر غیر اقتصادی بودن برق زغال سنگی در برابر دیگر منابع انرژی است.

البته باید توجه داشت که شیوع پاندمی کرونا باعث شد تقاضا برای برق کاهش یابد به همین دلیل کاهش مصرف زغال سنگ هم رقم خورد.

در پرتغال و در نیمه اول سال 2020، تولید برق زغال سنگی 95 درصد کاهش داشت. هلند، اتریش و فرانسه هم شاهد کاهش 50 درصدی تولید برق زغال سنگی بودند. سوئد و اتریش در ماه مارس آخرین نیروگاه های زغال سنگی خود را خاموش کردند.

در آلمان تولید برق زغال سنگی 39 درصد کاهش دارد و برای اولین بار توانستند در این زمینه لهستان را پشت سر بگذارند. لهستان هنوز هم به تنهایی به اندازه 25 کشور اروپایی برق زغال سنگی تولید می کند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن