هشدار وزارت نیرو درباره احتمال بارش 200 میلی‌متری در کشور

پیش‌بینی تازه موسسه تحقیقات آب خبر از وقوع بارش‌هایی در این هفته و هفته منتهی به اول بهمن‌ماه دارد که برای تعدادی از حوضه‌های آبریز اصلی و درجه‌ دو کشور ۲۰۰ میلی‌متر بارش پیش‌بینی شده و ممکن است در برخی از حوضه‌ها منجر به وقوع سیل شود.

به گزارش «انرژی امروز» موسسه تحقیقات آب با انتشار وضعیت متوسط/ بیشینه بارش‌ها در حوضه‌های اصلی آبریز اعلام کرد: بـرای هفته جاری، وقوع بارش‌ها برای مناطق واقع در غرب، جنوب غرب و برخی از منـاطق واقـع در نـوار شمالی کشور پیش‌بینی شده است.

در این گزارش آمده است: با توجه به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی شـده بـرای هفتـه دوم منتهی به اول بهمن، وقوع بارش‌ها در بیشتر مناطق کشور به‌خصوص مناطق واقع در نیمـه جنـوبی و شـرق کشـور مورد انتظار است؛ به‌ طوری‌ که در حوضه‌های آبریز کارون بزرگ، جراحی زهره، مند، کاریـان، طشـک، بختگان، مهارلو، کویر ابرقو سیرجان، کل مهران، کـویر لـوت، هـامون هیرمنـد و بنـدرعباس سـدیج می‌تواند با ریسک وقوع سیلاب همراه باشد.

بر اساس گزارش موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، این هفته بیشترین میزان بارش در حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان با بیشینه ۸۹ میلی‌‌متر و متوسط ۷ میلی‌‌متر رخ خواهد داد و بعد از آن حوضه آبریز دریاچه ارومیه با بیشینه ۸۴ میلی‌‌متر و متوسط بارش ۱۷ میلی‌‌متری قرار دارد.

بیشینه بارش حوضه آبریز دریای خزر این هفته ۶۵ میلی‌‌متر و متوسط بارش ۹ میلی‌‌متر بوده و در حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش‌ها به ۳۸ میلی‌‌متر و متوسط بارش آن ۲ میلی‌متر خواهد بود.

این هفته دو حوضه آبریز قره قوم و مرزی شرق متوسط بارش ندارند، اما بیشینه بارش در آن‌ها به ترتیب ۳ و ۲ میلی‌‌متر است. حوضه‌های آبریز درجه‌ دو هامون و تشکیل، هامون و هیرمند، بندرعباس- سدیج و رودخانه‌های بلوچستان نیز هیچ میزان بارشی ندارند.

بر همین اساس، وضعیت بارشی در هفته منتهی به اول بهمن‌ماه نسبت به این هفته بهتر خواهد بود، به‌گونه‌ای که در دو حوضه اصلی آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان و فلات مرکزی بارش ۲۰۰ میلی‌‌متری رخ خواهد داد.

حوضه‌های آبریز اصلی مرزی شرق و دریاچه ارومیه هم در هفته منتهی به اول بهمن‌ماه بیشینه بارش به ترتیب ۱۴۸ و ۱۰۸ میلی‌‌متر خواهند داشت.

وضعیت بارش در حوضه آبریز دریای خزر طی هفته منتهی به اول بهمن اینگونه است که بیشینه بارش آن به ۸۸ میلی‌ متر می‌رسد، درحالی‌ که متوسط بارش آن ۲۱ میلی‌‌متر است. حوضه آبریز قره قوم هم بیشینه بارش ۸۵ میلی‌‌متری با متوسط بارش ۱۸ میلی‌‌متر را تجربه خواهد کرد.

بر اساس گزارش وزارت نیرو،  در هفته منتهی به اول بهمن‌ماه 11 حوضه آبریز درجه‌دو کشور بارش ۲۰۰ میلی‌‌متری را خواهند داشت و برای محدوده‌های ۹ گانه مدیریت حوضه‌های آبریز هم چهار محدوده کارون بزرگ، زهره-جراحی و حوضه‌های جنوبی، فلات مرکزی و شرقی و نیز زاینده‌رود بارش ۲۰۰ میلی‌متری پیش‌بینی شده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن