واردات گاز اروپا از روسیه 50 درصد کاهش یافت

اتحادیه اروپا وابستگی به واردات گاز طبیعی از روسیه را به میزان ۵۰ درصد کاهش داده است اما همچنان صرفه جویی ضروری خواهد بود.

به گزارش اویل پرایس، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک پست وبلاگ با بیان مطلب فوق، گفت: ما موفق شده‌ایم کاهش سهم واردات گاز روسیه از ۴۰ درصد در ابتدای سال به حدود ۲۰ درصد فعلی را با خرید LNG بیشتر که سهمش در واردات از ۱۹ به ۳۷ درصد افزایش پیدا کرده است، مدیریت کنیم. اتحادیه اروپا پیشرفتهایی در خرید گاز بیشتر از نروژ، الجزایر و جمهوری آذربایجان داشته است.

با این حال این تلاش‌ها برای متنوع سازی منابع واردات، برای جبران افت واردات از روسیه کافی نخواهد بود که به معنای ضرورت کاهش مصرف گاز است. بورل با استناد به این حقیقت بود که از کاهش ۱۵ درصدی مصرف گاز که توسط کمیسیون اروپا پیشنهاد شد و مورد موافقت کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار گرفت، حمایت کرد.

وزیران انرژی اتحادیه اروپا ماه گذشته با طرح کاهش مصرف گاز که از ماه میلادی جاری آغاز شد، موافقت کردند. این کشورها توافق کردند بعضی از صنایع را از کاهش مصرف معاف کنند و با معافیت بعضی از کشورهای عضو در خصوص نرخ کاهش مصرف گاز، توافق کردند.

این توافق پس از مخالفت شدید بعضی از اعضای این بلوک صورت گرفت که احساس می‌کردند نباید مجبور شوند مصرفشان را به اندازه کشورهای دیگر کاهش دهند زیرا در فقدان واردات گاز روسیه، منابع جایگزین دیگری دارند.

بورل در این پست خاطرنشان کرد روی آوردن اتحادیه اروپا به منابع دیگر تامین گاز طبیعی، نباید در اهداف این بلوک برای کاهش مصرف سوختهای فسیلی خللی وارد کند.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن