پایان جولای با برنامه اوپک برای افزایش عرضه نفت

بلومبرگ: افزایش عرضه نفت به بازار مشکوک است

با پایان جولای و بعد از کاهش تاریخی تولید نفت اوپک پلاس، کارتل های نفتی تصمیم گرفتند با وجود شیوع موج دوم کرونا، تولید نفت خود را افزایش دهند.

به گزارش «انرژی امروز» کاهش شدید تولید نفت اوپک در ماه آوریل که قیمت نفت به کمتر از صفر هم رسیده بود، باعث بهبود قیمت طلای سیاه شد اما در حالی کرونا ویروس همچنان در جهان می تازد خبرگزاری بلومبرگ افزایش عرضه نفت به بازار را مشکوک می داند.

بر اساس آماری که بلومبرگ ارائه داده است داده های روز 5 شنبه نشان می دهد که در نیمه دوم سال اقتصاد ایالات متحده بدترین وضعیت کاهش رشد خود را از دهه 1940 تجربه می کند. این کاهش رشد به دلیل شیوع پاندمی کروناست.

قیمت نفت به 40 دلار رسید اما با ادامه شیوع کرونا در دنیا تردیدها هم نسبت به احتمال بازگشت سریع اقتصاد جهانی به وضعیت پیشین بیشتر شد.

عربستان سعودی و دیگر تولید کنندگان نفت خاورمیانه به شدت تحت فشار هستند تا قیمت نفت خود را کاهش دهند در حالی که مدیر اجرایی رویال داچ شل معتقد است تقاضا برای نفت تا سال آینده به وضعیت پیشین بازنخواهد گشت.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت امروز به 40.05 دلار در هر بشکه رسید و شاخص نفت برنت هم با 0.5 درصد افزایش در قیمت 43.15 دلار در هر بشکه تثبیت شد.

اوپک پلاک برنامه ریزی کرده است تا از ماه آینده 1.5 میلیون بشکه نفت را وارد بازار جهانی نفت کند. از سویی شرکت نفت شیل ایالات متحده هم تولید خود را از سر گرفته اند به طوری که کنوکوفیلیپس اعلام کرده است که برنامه ریزی برای بازگشت دوباره تولید نفت خود را آغاز کرده است.

شرکت های نفت کانتیننتال رسورر، پارسلی انرژی و EOG Resources هم اعلام کردند بخشی از تولید خود را از سر خواهند گرفت.

تحلیل گر انجمن تحقیقاتی میزوهو می گوید «اگر شرکت ها تولید کننده نفت به کاهش تولید خود ادامه ندهند، نفت دوباره به کمتر از 40 دلار سقوط خواهد کرد. هرچند انتظار می رود تقاضا برای نفت افزایش یابد و ذخایر نفت کاهش، اما سرعت بازگشت قیمت نفت هم نرمال خواهد بود».

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن