پایان لوله‌گذاری دریایی نخستین سکوی فاز 11 پارس جنوبی

عملیات لوله‌گذاری دریایی خط انتقال گاز نخستین سکوی فاز 11 پارس جنوبی در خلیج فارس به پایان رسید.

به گزارش «انرژی امروز» از روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، عملیات لوله‌گذاری خط انتقال گاز موقعیت دریایی سکوی 11B از فاز 11 پارس جنوبی که با استقرار شناور لوله‌گذار سی‌مستر از ششم مردادماه آغاز شده بود، روز گذشته (جمعه، 21 مرداد 1401) به پایان رسید.

این عملیات شامل یک رشته خط لوله 32اینچ دریایی گاز ترش و یک رشته خط لوله 4.5 اینچ تزریق منواتیلن گلایکول به طول تقریبی 15 کیلومتر است که از طریق اتصال در کیلومتر 18 خط لوله دریایی سکوی دریایی 12C از فاز 12 پارس جنوبی، وظیفه انتقال گاز ترش سکوی 11B را به پالایشگاه خشکی بر عهده دارد.

هدف از اجرای این خط لوله، انتقال روزانه 28 میلیون مترمکعب گاز تولیدی سکوی 11B پارس جنوبی به پالایشگاه خشکی فاز 12 در منطقه پارس 2 کنگان خواهد بود.

بر اساس این گزارش، علاوه بر بخش لوله‌گذاری دریایی، شرح کار مرحله نخست طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی، نصب جکت، انتقال و نصب عرشه سکوی 12C به موقعیت 11B، حفاری و تکمیل 4 حلقه چاه است که با اجرای آن ظرفیت تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به میزان روزانه 28 میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد.

طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی مطابق با الگوی قراردادهای جدید نفتی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس به شرکت پتروپارس به عنوان توسعه‌دهنده واگذار شده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن