پروژه های انرژی

پروژه غرب قرنه غول نفتی لوک اویل در جنوب عراق

برداشت روزانه 800 هزار بشکه نفت در 2025

میدان نفتی غرب قرنه به عنوان یکی از بزرگ ترین میادین نفتی خاورمیانه قرار است تا سال 2025 به تولید روزانه 800 هزار بشکه نفت برسد.

به گزارش «انرژی امروز» میدان نفتی غرب قرنه، wast Quran2، در جنوب عراق و در 65 کیلومتری شمال غرب بصره واقع شده است و یکی از بزرگترین میادین نفتی دنیاست.

این میدان نفتی ذخایر قابل بازیافتی برابر با 14 میلیارد بشکه دارد.

در سال 2009، کنسرسیومی متشکل از شرکت های لوک اویل، استات اویل قراردادی برای توسعه این میدان نفتی امضا کردند. در سال 2013 قراردادی با دولت عراق امضا شد که بر اساس آن قرار شد برداشت از این میدان به روزانه 1.2 میلیون بشکه نفت برسد و به مدت 19.5 سال و با توسعه 25 ساله ادامه یابد.

در سال 2014 میدان نفتی غرب قرنه به تولید تجاری خود رسید.

غول نفتی لوک اویل، LUKOIL در این میدان نفتی 75 درصد سهم دارد. شرکت نفت شمال عراق هم دراین پروژه با 25 درصد سهم همراه لوک اویل است.

در سال 2019 و به عنوان دومین فاز توسعه این میدان نفتی، شرکت لوک اویل چاه های جدید توسعه ای خود در این میدان را حفاری کرد. این شرکت بر اساس قراردادی که دارد 75 چاه در این میدان نفتی حفر می کند.

با حفاری این چاه های نفتی، میزان برداشت نفت لوک اویل از این میدان نفتی از 400 هزار بشکه در روز به 480 هزار بشکه در روز در سال 2020 رسید. بر اساس اعلام شرکت لوک اویل قرار است در سال 2025 میزان تولید این شرکت از این میدان عظیم نفتی به 800 هزار بشکه در روز برسد.

لوک اویل همچنین تعداد مشاغل ایجاد شده توسط این میدان نفتی را 11 هزار نفر اعلام کرده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن