پوتین: از گاز به عنوان سلاح استفاده نمی کنیم

رئیس جمهور روسیه می گوید که این کشور از گاز به عنوان سلاح علیه اروپا استفاده نمی کند و حاضر است به کشورهای اروپایی برای غلبه بر بحران انرژی کمک کند.

به گزارش «انرژی امروز» از رویترز، با افزایش روند بازگشایی های اقتصادی در دوران پسا کرونا،  تقاضا برای انرژی در کشورهای مختف جهان افزایش یافته و به بالا رفتن قیمت نفت و گاز منجر شده است.

از سویی بحران انرژی در دنیا فعلا تلاش ها در جهت کاهش استفاده از سوخت های فسیلی را متوقف کرده است.

چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا و بزرگ ترین تولید کننده گازهای گلخانه ای دنیا، به دلیل افزایش قیمت انرژی و کمبود برق در این کشور، میزان مصرف زغال سنگ خود را افزایش داده و واردات زغال سنگ را بیشتر کرده است.

از سویی آژانس بین المللی انرژی از کشورهای جهان خواسته برای مقابله با تغییرات اقلیم و غلبه بر بحران های انرژی تولید برق تجدیدپذیر را سه برابر کنند.

روسیه یک سوم گاز مورد نیاز کشورهای اروپایی را به تنهایی تامین می کند، اما با افزایش قیمت گاز و به راه افتادن بحران انرژی، کشورهای اروپایی روسیه را متهم می کنند که به مقدار کافی گاز به اروپا نمی فرستد.

پوتین در کنفرانس انرژی در مسکو گفت که بازار گاز متعادل و به ویژه در اروپا قابل پیش بینی نیست. اما روسیه به تعهداتی که در قراردادهای خود برای تامین گاز مورد نیاز مشتریانش دارد متعهد و آماده است تا میزان عرضه گاز را بر هر کشوری که خواهانش باشد بیشتر کند.

او این اتهام را که روسیه از گاز به عنوان سلاح در برابر اروپایی استفاده می کند رد کرد گفت: این فقط یک اتهام تحریک کننده سیاسی است و هیچ مبنای واقعی هم ندارد.

مقامات کمیسیون اروپا به رویترز گفته اند که این اتحادیه از روسیه نخواسته است که میزان گاز صادراتی به این قاره را افزایش دهد.

روسیه و اتحادیه اروپا بر سر خط لوله جدید نورد استریم 2 با هم اختلاف دارند. ساخت این خط لوله به اتمام رسیده است اما منتظر اخذ مجوز بهره برداری از اتحادیه اروپاست.

ایالات متحده و چند کشور اروپایی با بهره برداری از این خط لوله مخالف هستند و معتقدند این خط لوله کشورهای اروپایی را بیش از گذشته وابسته به انرژی وارداتی از روسیه خواهد کرد.

برخی از کشورهای اروپایی معتقدند که مسکو از بحران انرژی در اتحادیه اروپا استفاده می کند تا از گاز به عنوان یک اهرم فشار استفاده کند، موضوعی که مسکو همیشه آن را رد کرده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن