پوتین در نقش پیام آور صلح برای مناقشه گازی ترکیه و قبرس؟

3.3 میلیون پناهده به عنوان ابزار تهدید ترکیه علیه اروپا

با توقف عملیات حفاری نفت و گاز ترکیه در آبهای مورد مناقشه با قبرس، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه می گوید که به دنبال کاهش تنش بین دو کشور است هرچند ترکیه اعلام کرده است که بعد از یک توقف کوتاه حفاری در آبهای یونان را دوباره از سر خواهد گرفت.

به گزارش «انرژی امروز» از نشنال هرالد، یکی از سخنگویان دولت روسیه می گوید که پوتین با نیکوس آناستازیادس، رییس جمهور قبرس، 45 دقیقه به صورت تلفنی صحبت کرد.

به گفته این سخنگو رییس جمهور قبرس از پوتین خواسته بود تا ترکیه را از حفاری در آبهای این کشور بازدارد و این کشور را ملزم به توقف اقدامات خصمانه کند.

نشنال هرالد می نویسد که رجب طیب اردوغان عدم اعلام تحریم های سنگین اتحادیه اروپا بر علیه این رییس جمهور را نادیده می گیرد، اتحادیه اروپا به شدت از سیل جمعیت پناهنده هایی که اردوغان می تواند از طریق خاک یونان به سمت اروپا بفرستد نگران است.

ترکیه هم اکنون 3.3 میلیون پناهنده را در خود جا داده است که و طی موافقتنامه ای که در سال 2016 با اتحادیه اروپا داشت از ورود این پناهنده ها به این اتحادیه جلوگیری می کند.

ایالات متحده هم از ترکیه می خواهد تا دست از حفاری های «تحریک کننده» که تنش های منطقه ای را افزایش می دهد بردارد اما به نوشته این پایگاه خبری آمریکا کاری بیش از این انجام نمی دهد، در حالی که اردوغان از دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده حرف شنوی دارد.

حالا سخنگوی کرملین می گوید «پوتین قول داده است تا با پا درمیانی بین اردوغان و قبرس به دنبال کاهش تنش ها باشد.»

او می گوید: پوتین اطمینان داده است که این تحولات را زیر نظر دارد و از مذاکرات بر پایه قوانین بین المللی حمایت می کند.

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه برنامه سفر به پایتخت قبرس را چیده و بر اساس اعلام کرملین، این سفر در روز 8 سپتامبر برای ارزیابی های دقیق رخ دادها و انجام اقدامات لازم برای برقراری ثبات و صلح انجام خواهد شد.

از سویی به دلیل روابط صمیمانه قبرس و روسیه، و به خاطر پول هایی که روس ها در بانک قبرس سپرده گذاری کرده اند آناستازیادس دعوت پوتین برای سفر به مسکو را پذیرفته است.

کرملین می گوید مسائل منطقه ای به ویژه در شرق مدیترانه و چشم اندازهای ثبات قبرس موضوع مذاکرات این سفرهاست.

ترکیه از سال 2005 در تلاشی نافرجام برای پیوستن به اتحادیه اروپاست، از سویی بر بهره مندی از اکتشاف و حفاری در منابع فراساحلی در شرق مدیترانه تاکید دارد و در تلاش است تا از حقوق بخش ترک نشین قبرس حمایت کند.

اردوغان گفته است که ما اقدامات خود در شرق مدیترانه و دریای اژه را تا به آخر ادامه خواهیم داد و از حق خود دفاع خواهیم کرد.

دولت قبرس می گوید اردوغان قوانین بین المللی را زیر پا میگذارد و به دنبال یک تهاجم انرژی است.

به گزارش «انرژی امروز» ترکیه به دنبال اکتشاف منابع نفت و گاز در شرق مدیترانه است. مناطقی که قبرس هم ادعای مالکیت آنها را دارد.

هفته گذشته و با صحبت تلفنی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، ترکیه حفاری در این مناطق را متوقف کرد اما اردوغان اعلام کرده است که این توقف حفاری موقت است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن