پوتین: نمی‌توانید روسیه را منزوی کنید

به اعتقاد پوتین، جنگ علیه اوکراین برای تضمین امنیت روسیه ضروری بوده است. رئیس جمهور روسیه از دستیابی به اهداف مورد نظر در «عملیات ویژه» سخن گفت و تحریم‌های غرب را بی‌اثر خواند. پوتین مطمئن است که پیروز خواهد شد.

به گزارش «انرژی امروز» از دویچه وله، رئیس جمهور روسیه بار دیگر خود را به عنوان کسی که اطمینان دارد، در جنگ علیه اوکراین پیروز خواهد شد به نمایش گذاشت.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس ولادیمیر پوتین در جریان دیدار از پایگاه فضایی وستوچنی در شهر بلاگووشچنسک گفت، اهداف مورد نظر «عملیات ویژه» محقق خواهند شد. دولت روسیه تهاجم به اوکراین را «عملیات ویژه» نامیده است.

پوتین باردیگر از تصمیم خود مبنی بر حمله به اوکراین دفاع کرد و هر گزینه دیگری در برابر این تصمیم را منتفی دانست. رئیس جمهور روسیه تأکید کرد، این عملیات در خدمت تضمین امنیت روسیه است و درگیری با «نیروهای ضدروسیه در اوکراین» دیر یا زود رخ می‌داد.

او گفت: «شکی وجود ندارد که به اهدافمان خواهیم رسید.»

ولادیمیر پوتین مدعی شد که اوکراین به «پایگاه ضد روسیه» تبدیل شده است، جایی که در آن «جوانه‌های ناسیونالیسم و نئوناززیسم پرورش یافته‌اند.»

اوکراین و متحدان غربی این کشور بارها چنین اتهاماتی را به عنوان بهانه روسیه برای جنگ تهاجمی علیه اوکراین رد کرده‌اند.

پوتین از «نسل‌کشی» در دونباس می‌گوید

پوتین باردیگر تأکید کرد که هدف حمله حفاظت از مردم در مناطق شرقی اوکراین بوده است؛ مناطقی که تحت کنترل شورشیان طرفدار روسیه هستند.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان بین‌المللی در گذشته حکومت روسیه را متهم کرده‌ بودند که قصد دارد به بهانه حفاظت از شهروندان روس یا روس‌تباران‌ در این مناطق به اوکراین حمله کند.

خبرگزاری ریانووستی به نقل از پوتین نوشت، بیش از این «نمی‌شد نسل‌کشی در دونباس را تحمل کرد». او اما سندی برای اثبات ادعای نسل‌کشی ارائه نکرده است.

منزوی ساختن روسیه «غیرممکن» است

پوتین تأکید کرده است که کشورش نمی‌خواهد خود را در صحنه بین‌المللی منزوی کند. از سوی دیگر اما به گفته او، نیروهای خارجی قادر به منزوی کردن روسیه نخواهند بود. رئیس جمهور روسیه تصریح کرده است:«در دنیای امروزی منزوی ساختن یک کشور به ویژه کشوری پهناور مانند روسیه، غیر ممکن است.»

پوتین می‌گوید، روسیه با «شرکایی که مایل به همکاری هستند» کار خواهد کرد.

او همچنین به تحریم‌های وضع شده از سوی غرب علیه روسیه اشاره کرده و گفته است، این تحریم‌ها هم قادر به انزوای روسیه نیستند.

پوتین را در دیدار از ایستگاه فضایی وستوچنی، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس همراهی می‌کرد. این نخستین سفر اعلام شده پوتین به خارج از مسکو از زمان آغاز جنگ تهاجمی علیه اوکراین است.

این ایستگاه فضایی در جنوب شرقی روسیه، حدود ۸ هزار کیلومتر دورتر از مسکو واقع شده است.

در کنار گفت‌گو با لوکاشنکو، دیدار با کارکنان این ایستگاه فضایی و تقدیر از فضانوردان، از برنامه‌های این سفر اعلام شده است. بنا به اعلام کرملین، پوتین قصد دارد برای نخستین بار از زمان آغاز حمله به اوکراین به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دهد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن